banner297

banner319

Müftü Topcan: Kur’an, insan ömrünü bereketlendirir

banner265

Giresun İl Müftülüğü, her ay farklı bir ilçede "Kur'an-ı Kerim Ziyafeti" düzenliyor.

Giresun Müftülüğü 01.05.2022, 11:49
Müftü Topcan: Kur’an, insan ömrünü bereketlendirir
© DİHA

Giresun İl Müftülüğü, Dereli Ulu Camii'nde "Kur'an-ı Kerim Ziyafeti" düzenledi. 

Kur’an-ı Kerim eğitiminin yaygınlaştırılması, Kur’an-ı Kerim’in ezberlenmesi ve güzel okunmasını teşvik etmek amacıyla düzenlenen programda din görevlileri tarafından Kur’an ziyafeti sunuldu.

Programda cemaate hitap eden İl Müftüsü Ramazan Topcan, “Kur’an’ın doğum ayı Ramazan’ın rahmet ve mağfiret ikliminde bizleri böyle bir programda bir araya getiren Cenab-ı Hakk’a sonsuz hamdediyorum. Siz değerli Kur’an dostlarına çok teşekkür ediyorum. Tilavetleri ile manevi huzur almamıza vesile olan hocalarıma çok teşekkür ediyorum.” dedi.  

Kur’an-ı Kerim’in bulunduğu yeri güzelleştirdiğini belirten Müftü Topcan, “Kur’an, beşerin hayatını güzelleştirir, ömrünü bereketlendirir. Kur’an, hayattır. Maddi manevi dertlerimize dermandır. Yüce Mevla’mız, İsra Suresi 82. ayet-i kerimede; ‘Biz Kur’an’dan öyle bir şey indiriyoruz ki, o müminler için bir şifa, bir rahmettir; zalimlerin ise sadece ziyanını arttırır.’ buyurmaktadır. Bu ayet-i kerimenin tefsirinde Merhum Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır hocamız, dünyamızı çeşit çeşit dert, hastalık, belâ ve sıkıntılarla dolu bir hastaneye, Hazret-i Peygamber (s.a.s) Efendimiz’i bir tabibe, Kur'an-ı Kerim’i de şifa dağıtan bir devaya, afiyet veren bir gıdaya benzetmektedir. Evet, Kur’an aynı zamanda maddi ve manevi hasta ve hastalıklara şifadır.” diye konuştu.  

Program Müftü Topcan’ın irat ettiği hutbe ve kıldırdığı cuma namazının ardından yapılan dua ile tamamlandı.    

Kaynak: Diyanet Haber
banner276
Yorumlar (0)