banner203

banner250

Erbaş "Müftülüklerimiz Mescid-i Nebevi’nin varisi"

Prof. Dr. Erbaş, "Camilerimize daha iyi daha nitelikli hizmetler götürebilmek için müftülüklerimizin bu açıdan çok büyük önemi var." dedi.

Giresun Müftülüğü 01.05.2019, 13:11
Erbaş "Müftülüklerimiz Mescid-i Nebevi’nin varisi"

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Giresun’un  Bulancak ilçesi Müftülük hizmet binasının açılış programına katıldı.

Prof. Dr. Erbaş gerçekleştirdiği konuşmada şunlara yer verdi:

"Peygamber Efendimiz din işlerini, diyanet işlerini, din hizmetlerini Mescid-i Nebevi’den yönetti. Biz bugün müftülüklerden yönetiyoruz. Biz ilim adamları olarak, hocalar olarak Peygamber Efendimizin nasıl ki varisiyiz, müftülüklerimiz de Mescid-i Nebevi’nin varisi. Onun için burada nice hayırlı hizmetler yapılacak."

Başkan Erbaş konuşmasına, "Dini mübin-i İslam’ın hem hizmeti hem eğitimi noktasında hademe-i hayrat dediğimiz yani hayır yolunda hizmet eden kardeşlerimizin daha nitelikli çalışması, daha güzel işler yapması için çok önemli bir binadır müftülük hizmet binası." şeklinde devam etti.

İnsan, mekân, imkân sıralamasını hatırlaran Diyanet İşleri Başkanı Erbaş konuşmasını, "İnsan önce geliyor onun için mekân ve imkan gerekiyor. İşte mekân, işte imkân hepsi insan için, hepsi çocuklarımız için, hepsi gençlerimiz için. Camilerimize daha iyi daha nitelikli hizmetler götürebilmek için müftülüklerimizin bu açıdan çok büyük önemi var. Yurt dışından bizi ziyaret için gelen heyetlere Diyanet İşleri Başkanlığını anlattığımda hayranlıkla dinliyorlar. Diyorum ki, ‘Bizim ülkemizde önceden bin müftülüğümüz vardı, şimdi iki ilçemiz daha kuruldu bin iki müftülüğümüz var.’ diyorum şaşırıyorlar ve bu kadar müftünün olduğu bir ülke ilelebet payidar olur inşallah diye dua ediyorlar." şeklinde sürdürdü.

Erbaş konuşmasının devamında, "Ülkemizin, vatanımızın tarih boyunca hem medeniyetimizin gelişmesinde ilim, irfan, bilgi ve hikmet üretiminde müftülerimizin ilim adamlarımızın ne büyük katkıları olmuş. Sadece bu konuda değil, ‘Sarıklı Mücahitler’ diye bir kitap var tavsiye ederim okuyunuz. Sarıklı mücahitler her zaman en zor zamanlarımızda, Kurtuluş Savaşı’nda, Çanakkale’de, Malazgirt’te, Sarıkamış’ta her yerde vatanın kurtuluşunda da milletimizin hep önünde olmuşlardır. Her ilimizin, her beldemizin müftüsü milletimizin önünde olmuş ve kurtuluşumuz için gayret etmişlerdir." ifadelerine yer verdi.

Konuşmasına bir hadis-i şerifi paylaşarak devam eden Erbaş şöyle konuştu: "Efendimiz Aleyhissalatü Vesselam buyuruyor ki, ‘İnsanlar öldüğü zaman amel defteri kapanır ama üç kişinin amel defteri kapanmaz. Bunlardan birisi hayırlı evlat yetiştiren anne babalar. İkincisi ilminden istifade edilen ilim adamları, alimler. Üçüncüsü sadaka-i cariye sahibi Müslümanlar.’ işte burada bir sadaka-i cariye yükselmiş durumda. Projesinden tamamlanmasına kadar katkısı olan herkes bu sadaka-i cariyenin sahibidir. Allah hepsinden razı olsun. Cenab-ı Hak daha nice eserler yapmayı milletimizin hizmetine sunmayı hepimize nasip eylesin inşallah. Buradan bizim gençlerimize, çocuklarımıza hizmet üretilecek, hizmet üretim merkezi adeta burası.

Peygamber Efendimizin bir hadis-i şerifini daha hatırlatayım, ‘Mahşer günü hiçbir gölgenin bulunmadığı bir anda Allah’ın arşının gölgesi altında gölgelenecek 7 sınıf insan vardır. Bunlardan birisi de kimdir biliyor musunuz?  Kalbi camilere, mescitlere bağlı gençler ve neşeyi huzuru ibadette bulan kimseler.' Allah onlardan eylesin hepimizi inşallah.  Tekrar hayırlı olsun diyorum. Cenab-ı Hak emeği geçen herkesten razı olsun. Allah’a emanet olunuz."

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?