banner324

banner319

Prof. Dr. Ulaş: Ahir zaman fitnelerine karşı dinin temel esaslarına dayanmak mecburiyetindeyiz

banner265

Erzurum İl Müftülüğünce düzenlenen "Yaz Kur’an Kursları Eğitim Semineri"nde konuşan Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdulhak Halim Ulaş, "Ahir zaman fitnelerine karşı, sahabe efendilerimizin 1500 yıl öncesinde fitnelerden korunmak için Allah’ın koyduğu hudutlara riayet ettikleri gibi biz de, dinin temel esaslarına dayanmak mecburiyetindeyiz." dedi.

Erzurum Müftülüğü 16.06.2022, 11:08
Prof. Dr. Ulaş: Ahir zaman fitnelerine karşı dinin temel esaslarına dayanmak mecburiyetindeyiz
© DİHA

Erzurum İl Müftülüğünce "Diyanet İşleri Başkanlığı 2022 Yılı Yaz Kur’an Kursları Uygulama Esasları" kapsamında İmam Hatip ve Müezzin Kayyımlara yönelik seminer düzenlendi.

İl Müftülüğü Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen seminerin açılış konuşmasını yapan İl Müftüsü Şahin Yıldırım, "En güzel mutluluk, yüce mevlamızın göndermiş olduğu dine inananlar olarak, Allah’ın dinini anlatma görevi bizlerin üzerine verilmiş bereketli bir hizmet alanıdır. Bu hizmeti toplumun bütün kesimine yaymak, aynı zamanda bizim kanuni olarak da bir vazifemizdir. İki önemli konuya değinmek isterim ki birincisi bir insanın doğumundan ölümüne kadar olan hayat safahatinde, her an hizmet yapma fırsatı olan bir görevimiz var. İkincisi ise, hatibin resmi görevinin yanında sokakta vatandaşla hemhal olan, her gittiği yere dini ve ahlakı taşıyan ve yansıtan, bunların yanı sıra çeşitli proje ve argümanlarla toplumu kuşatan çevreleyen bir görev bilincimiz olmalı." dedi.

Yaz Kur'an Kurslarında Öğreticilik Yapacak Personele Yönelik Hizmet İçi Eğitim Seminerine konuşmacı olarak davet edilen, Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdulhak Halim Ulaş, "İletişim ve İç Motivasyon" konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Ulaş, "Sabah kalkıp eline telefonu alan bir genç, 4-6 saat telefonla muhatap olup bu etkiye maruz kalıyorsa eğer, o gence bizlerin yapacağı katkı yüzde kaç etki edebilir? Bilim dünyası 200 yıldır pozitif düşüncenin tesiri altında. Pozitivizm denen sebepler her şeyin yaratıcısıdır fikri, fen derslerinde işleniyor. Peygamber efendimizin örnek ahlakıyla beraber, bize Kur’an’ı ve Allah’ı anlatmada hakikatleri temsil konusunda çok ciddi hassas bir donanıma sahip olmamız lazım. Şu anda popüler olan ve maalesef binlerce abonesi olan dijital platformlar, her türlü eşcinselliği ve ahlaksızlığı hunharca ve hızlı bir biçimde topluma yaymaktadırlar. Öyle ki;  bir televizyon alıyorsunuz baktığınızda televizyon kumandasında bu yayın platformlarının amblemini orada dahi görmek mümkün.  Bütün bu ahir zaman fitnelerine karşı, sahabe efendilerimizin 1500 yıl öncesinde fitnelerden korunmak için Allah’ın koyduğu hudutlara riayet ettikleri gibi biz de, dinin temel esaslarına dayanmak mecburiyetindeyiz.  Bizim Peygamberimiz hurma ağacını taşlayan çocuğa kızmadı, bağırmadı. Ona sordu ve anlamaya çalıştı. Yavrucuğum! neden hurma ağacını taşlıyorsun? Çocuk cevap verdi: Hurmaları yere düşürüp yemek için. Peygamberimiz çocuğa alternatif sundu ve dedi ki; yere düşenlerden ye olur mu? Çocuk anladı ve uyguladı. Çocuklara Peygamber örnekliği ile yaklaşırsak onların anlamayacağı mesele yoktur. Bu vesile ile yaz Kur’an kurslarının verimli geçmesini umuyor ve Yüce Allah’tan niyaz ediyorum." ifadelerini kaydetti.

Hizmet içi eğitim semineri Prof. Dr. Abdulhak Halim Ulaş’ın yaptığı dua ile son buldu.
 

Kaynak: Diyanet Haber
banner279
Yorumlar (1)
Büşra 2 hafta önce
Öncelikle bugünkü seminere katılmış olmanın mutluluğunu dile getirmek isterim.Abdülhak halim hocamızın bir çok insana maddi manevi kazanımlarından,etkileyici anlatımından,akıcı diksiyonundan,ve samimi hal ve tavrından ötürü çok teşekkür ederim.iyiki zaman ayırdım ve bu seminerde bulundum.Umarım tekrarı nasip olur.