banner297

banner319

Bilgi, bilinç ve ötesi

banner265

Erzurum Oltu İlçe Müftülüğü, din görevlilerine yönelik "Bilgi, Bilinç ve Ötesi" başlığı ile çevrimiçi konferanslar düzenliyor.

Erzurum Müftülüğü 30.03.2021, 12:06
Bilgi, bilinç ve ötesi
© Diyanet Haber

Oltu İlçe Müftülüğü, din görevlilerine yönelik "Bilgi, Bilinç ve Ötesi" başlığı ile çevrimiçi konferanslar düzenliyor.

Her kademedeki personelin bilgi ve becerilerini geliştirmek, akademik yeterliklerini artırmak ve diz hizmetlerinde verimliliği sağlamak amacıyla düzenlenen konferansların bu ayki konuğu, Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hanifi Şahin oldu.

"Mezhebî Kutuplaşmanın Dini – Siyasi Kökenleri ve Güncel Yansımaları" başlığı ile düzenlenen konferansta konuşan Doç Dr. Şahin, her mezhebin ortaya çıktığı coğrafyanın kültürel kodlarıyla beslendiğini vurgulayarak mezheplerin ellerindeki bilgi ve birikimi birbirlerine karşı bir üstünlük aracı olarak kullandığını ve bu durumun zaman zaman üstünlük yarışına dönüştüğünü kaydetti.

Mezhepleri ortaya çıkaran nedenlerin günümüz dünyasına ve İslam alemine yansımaları üzerine analizlerde bulunan Şahin, hayatı kolaylaştırması gereken mezheplerin dini bağlamından çıkarılarak ideolojik bir yaklaşımla ele alınması nedeniyle gerilim ve çatışmalara sebebiyet verdiğini dile getirdi.

İlçe Müftüsü Sinan Cansever, Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hanifi Şahin’e ve tüm katılımcılara teşekkür etti.

Program din görevlilerinin sorularının cevaplanması ile tamamlandı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner276
Yorumlar (0)