banner250

banner246

Allahuekber şehitleri dualarla anıldı

Erzurum'un Şenkaya ilçesinde, Sarıkamış Kuşatma Harekatı'nda, Allahuekber ve Soğanlı dağlarındaki çatışma ve amansız kış şartlarında şehit düşen 40 bin muharip asker, dualarla anıldı.

Erzurum Müftülüğü 23.12.2020, 10:19
Allahuekber şehitleri dualarla anıldı
© AA

Şenkaya ilçesinde, Sarıkamış Kuşatma Harekatı'nda Allahuekber ve Soğanlı dağlarındaki çatışma ve amansız kış şartlarında şehit olan 40 bin muharip asker için anma programı düzenlendi.

Valilik koordinesinde koronavirüs tedbirleri eşliğinde Gaziler Mahallesi'nde düzenlenen program, Bardız Yayla Şehitliği Anıtı'nda Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

İl Müftüsü Şahin Yıldırım’ın yaptığı duanın ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla 85. Alay Sancağı'nın Bardız Köyü Camii’nin minaresine çekilişi, temsili olarak canlandırıldı.

Ezan okundu, şehitler için 21 pare saygı atışı yapıldı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında katılımcıların maske takıp sosyal mesafe kuralına uyduğu törende konuşan Vali Okay Memiş, 93 Harbi'nde atılan adımların Türk milletinin hiçbir şekilde esareti kabul etmeyeceğinin bir göstergesi olduğunu söyledi.

"Ne mutlu bizlere ki onların torunlarıyız"

Bölgenin 106 yıl önce dünya tarihindeki en büyük itaat destanına şahitlik ettiğini ifade eden Memiş, şöyle devam etti:

"Bu topraklarda büyük bir heyecan vardı. 93 Harbi sonrasında esir kalmış topraklara, ilk kez Türk askeri giriyordu. Burada o destanı yazan yiğitleri anmak için toplanmış bulunuyoruz. Toprağa düşen bedenleri, bu topraklara atılmış sarsılmaz perçinleridir. Dünya durdukça, Türk milletinin bu topraklarda var olduğunun göstergesidir. Onları Allahuekber Dağları'na çıkaran ateş neyse, bugün sınırda ve sınır ötesinde torunlarının kanını ısıtan duygu da aynı. Bu duygu; inanç, iman ve yüreklerindeki vatan sevgisinin ateşiydi. Ne mutlu bizlere ki onların torunlarıyız."

Memiş, büyük dedesinin de bölgede harekatta şehit olduğunu, kendisinin Erzurum'da görev yapmasının da bakımdan ayrı bir anlam taşıdığını kaydetti.

Konuşmanın ardından Vali Memiş, Sarıkamış'a götürülmek üzere dönemin kıyafetlerini giyinen askerlere Türk bayrağını teslim etti.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?