banner297

banner319

Müftü Bozkurt: Hafız, kalbinde huzur olan canlı Kur'an demektir

banner265

Edirne Hasan Sezai Proje İmam Hatip Lisesi öğrencileri ile bir araya gelen İl Müftüsü Alettin Bozkurt, "Hafız, kalbinde sonsuz huzur olan canlı Kur'an demektir." dedi.

Edirne Müftülüğü 11.05.2022, 10:10
Müftü Bozkurt: Hafız, kalbinde huzur olan canlı Kur'an demektir
© DİHA

Edirne İl Müftüsü Alettin Bozkurt, hafızlık eğitimini tamamlayan imam hatip öğrencileri ile bir araya geldi.

Hasan Sezai İmam Hatip Lisesi'nde gerçekleştirilen programda hafız öğrencilere hitap eden Müftü Bozkurt, "Hafız, Hakk'a gidilen yolda Kur'an yolcusudur. Hafızın dili Kur'an'dır. Hafız, kalbinde sonsuz huzur olan canlı Kur'an demektir. Hafız topluma helali ve haramı bildiren, halka Hakk'ı sevdiren, nefsi terbiye edip saadete terfi ettiren nurlu beyan demektir. Resulullah (s.a.s.) Efendimizin 'Ümmetimin en şereflileri Kur'an'ı ezberleyenlerdir' hadis-i şerifinin müjdesine mazhar olmak, başlı başına hafızlığın mükafatıdır. Kur'an-ı Kerim'i ezberlemek, hafızlığın ilk ve en zor aşamasıdır. Fakat hafız olmak kadar hıfzı muhafaza etmek de bir o kadar önemlidir." diye konuştu.

Müftü Bozkurt, "Hafızlığın mükafatı cennette Cemalullah ile şereflenmektir. Hafızlar, mukaddes kitabı sadece dillerinde değil gönüllerinde de taşırlar. Onların fikri de zikri de şükrü de Kur’anidir. Ahdine sadık kalandır onlar. Kur’an-ı Kerim'in rahmani ikliminde felaha ve salaha erenlerdir. Dolayısıyla hafızlık ne kadar önemliyse Kur'an’ı ve sünneti iyi anlamak ve kavramak için Arapça ilmini öğrenmek de o kadar önemlidir. Bu konuda da kendinizi yetiştiriniz, çaba sarf ediniz." tavsiyesinde bulundu.

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (0)