banner186

Cumhurbaşkanı Erdoğan araya girdi, dualarla barıştılar

Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde uzun yıllar önce bir husumet nedeniyle aralarında küskünlük olan Gül, Karaduman, Kahraman ve Kaplan aileleri bir araya getirilerek barış sağlandı.

Diyarbakır Müftülüğü 22.09.2019, 23:01
Cumhurbaşkanı Erdoğan araya girdi, dualarla barıştılar
© Diyanet Haber
banner197

Barışma toplantısına Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Basri Güzeloğlu, il müftüsü Yavuz Selim Karabayır, Eski Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat, STK temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Kur'an-ı Kerim  tilaveti ile başlayan toplantı Diyarbakır İl Müftüsü Yavuz Selim Karabayır'ın yaptığı dua ile devam etti. Ailelerin bir birlerine sarılmaları istendi, birlikte dua edildi, bir daha böyle husumetlerin yaşanmaması temennisinde bulunuldu.

Barıştırma merasimine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'da telefonla bağlanarak, merasime katılan bulunan ailelere bir konuşma yaptı.

"Ne varsa barışta var"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan telefonla bağlandığı barış programında, öncelikle Gül, Karaduman, Kaplan, Kahraman ailelerini mübarek cuma gününde cuma namazını kıldıkları bu saatte en kalbi duygularla selamladığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Değerli kardeşlerim bildiğiniz gibi bizim dinimiz İslam, barış dinidir ve Arapça’da silm kelimesi İslam’ın köküdür, barış anlamına gelir. Sizler bugün elhamdülillah böyle bir barışı gerçekleştirdiğiniz için sizleri şahsım, milletim adına en kalbi duygularla selamlıyorum. Allah yar ve yardımcımız olsun. Çünkü ne varsa barışta var. Yine sevgili peygamberimizin özellikle barış üzerinde birçok hadisi şerifi var. Bunlardan bir tanesi korkutucu olmayınız müjdeleyici olunuz ve ben inanıyorum ki sizlerde bugüne kadar şu veya bu nedenle yazılmış olan bu süreci geride bırakıp bundan sonra ayeti kerimede Rabbimizin buyurduğu gibi ‘Ancak müminler kardeştir.’ Dolayısıyla kardeşlerin arasında bu tür dargınlık, kırgınlık olmaz olmamalı. Şimdi sizler de inşallah bu kardeşliğinizin, kardeşliğimizin görevini bundan sonraki süreçte yerine getirerek Rabbimin yarattığı Rabbimin emrettiği gibi yaşarsanız. Bizleri de aileleri de mutlu etmiş olursunuz. Bu mübarek cuma gününde sizlere kalbi selamlarımı gönderiyorum. Allah yar ve yardımcımız olsun. Rabbim aranızdaki muhabbeti arttırsın daim kılsın" diye konuştu.

"Bugün biz güzel doğruyu burada beraber hayata geçirmiş oluyoruz"

Daha sonra konuşma yapan eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bundan yaklaşık 2 hafta önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Malatya ziyaretinde olduğunu, Ergani’den üç kız kardeşin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yolunu kestiklerini ve orada buradaki aileler arasında yaşanan hadiseyi Cumhurbaşkanıyla paylaştıklarını ifade etti. Bozdağ, "Güllü Karaduman hanımefendi ve kendisi ile beraber birer kız kardeşleri. Cumhurbaşkanımız konuyu bizzat dinledi. Sonra bize bu konu ile ilgilenme görevi verdi ve Diyarbakır’ımızın değerli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, değerli Başsavcımız Ahmet Yavuz ve İsmail Şanlı bu meseleyle yakından ilgilendiler. Ailelerin büyükleri ile görüştüler. Cumhurbaşkanımızın barışma konusundaki arzusunu kendilerine ilettiler ve ailelerin büyükleri, gençleri, kadınları ve her bireyi bu konuda büyük bir anlayış ve özveride bulundular. Onun için ben özellikle Gül ailesinin her bir ferdine bu konudaki fedakarlık özveri ve yaklaşımına Kahraman, Kaplan ve Karaduman ailelerinin her bir ferdine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Büyüklere özellikle şükranlarımı sunuyorum. Sağ olsunlar var olsunlar. Gençlere ve kadınlara ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Çünkü doğru olanı yapmak yanlış olanı yapmaya göre her zaman daha fazladır ve bugün biz güzel doğruyu Burada beraber hayata geçirmiş oluyoruz" diye konuştu.

"Devlet ve millet kaynaşması ile önümüzdeki bütün engelleri kaldıracağız"

Barış töreninde konuşan Vali Hasan Basri Güzeloğlu, bu hayırlı işin başından beri meselenin barışa dönmesinde, iki ailenin bu husumetinin giderilmesinde ve böylesi bir kardeşlik zeminin tesis edilmesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çok yakın takibi, arzusu ve isteği olduğunu kaydetti. Vali Güzeloğlu, "Biraz önce de sağ olsunlar itham ederek bu barışın tamama ermesine katkıda bir kez daha bulundu. Rabbim ondan razı olsun. Bu duruşumuzu birlik ve beraberliğimizi daim eylesin. Dosta güven düşmana ürperti veren kardeşliğimizi payidar eylesin. Bizler bu duruşu temsili ettikçe kardeşliğimizi güçlendirdikçe kardeşlik bağlarımızı geliştirdikçe inanın her şey daha güzel olacak. Devlet ve millet kaynaşması ile önümüzdeki bütün engelleri kaldırarak İnşallah gelecekte aydınlık ve güzel yarınlara hep birlikte gideceğiz. Bu coğrafyada yaşanan acılara, başta PKK olmak üzere bütün terör örgütlerine, ihanet şebekelerine karşı bu kararlılıkla dimdik duracağız ve İnşallah geleceğimiz bugünden daha güzel olacak” şeklinde konuştu.

Program, konuşmaların ardından barış yemeğiyle sona erdi.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)