banner203

banner250

Prof. Dr. Erbaş: Bizler, yedi kıtaya ilim ve hikmet taşıyan bir medeniyetin temsilcileriyiz

İmam Maturîdî Araştırma Merkezinin düzenlediği “Gelecek Planları” konulu uluslararası toplantıya katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Bizler, yedi kıtaya ilim, hikmet ve muhabbet taşıyan bir medeniyetin temsilcileriyiz.” dedi.

Diyanet 17.12.2020, 21:03
Prof. Dr. Erbaş: Bizler, yedi kıtaya ilim ve hikmet taşıyan bir medeniyetin temsilcileriyiz
© Diyanet Haber

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İmam Maturîdî Araştırma Merkezinin düzenlediği “Gelecek Planları” konulu uluslararası toplantıya katıldı.

Video konferans sistemi ile gerçekleştirilen programda bir konuşma yapan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, İmam Maturîdî Araştırma Merkezinin uluslararası ilk etkinliğine katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Başkan Erbaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Özbekistan ziyaretinde Âlî Mecliste yaptığı konuşmadaki “Kalpleri bir olanlar için mesafelerin hiçbir anlamı yoktur. Bizim inancımızda kardeşlik en kıymetli hazinedir.  Kardeş ülke Özbekistan’ın 1991 tarihinde bağımsızlığını tekrar kazanması Türk Milleti için de büyük bir gurur kaynağı olmuştur. 1996 yılında imzalanan Ebedi Dostluk ve İşbirliği Anlaşması günümüzde de değerini ve anlamını koruyor.” sözlerinin önemine vurgu yaptı.

“İslam, insanlığın huzur, hukuk ve güzel ahlak çizgisini ifade etmektedir”

İslamın, insanlığın huzur, hukuk ve güzel ahlak çizgisini ifade ettiğini kaydeden Başkan Erbaş, Kur’an-ı Kerim’in rehberliğinde, Hz. Muhammed’in izinde yürüyen Müslümanların, Endülüs’ten Fergana vadisine, Peygamberlerin mirası üzerine yükselen ve hikmete dayalı köklü bir ilim geleneği ve büyük medeniyetler kurup insanlığın ufkunu aydınlattıkları değerlendirmesinde bulundu.

Maveraünnehir havzasının İslam medeniyetin güzide merkezlerinden biri olduğuna işaret eden Başkan Erbaş, şunları söyledi:

“Maveraünnehir havzası, tam anlamıyla bir ilim, irfan ve hikmet merkezidir. Nitekim Bîruni, İbn-i Sina, Ali Kuşçu, Uluğbey gibi dünyayı aydınlatan bilim adamları bu topraklarda yetişmiştir. İmam-ı Buhari, İmam-ı Maturîdi, İmam-ı Tirmîzi, Ebü'l-Muîn en-Nesefî, Bahauddin Nakşibendi ve daha nice âlimler ve gönül erleri bu toprakların insanlığa armağanıdır. Yüzyıllar sonrasına yön verecek eserler telif eden bu alimlerimiz, İslam’ın huzur, hikmet ve esenlik iklimini bütün dünyaya taşımışlardır. Bizler, aynı inancın ve dilin, ortak tarihin ve kültürün mensupları olarak Maveraünnehir havzasından yedi kıtaya ilim, hikmet ve muhabbet taşıyan bir medeniyetin temsilcileriyiz.”

Taşkent Uluslararası İslam Akademisi bünyesinde faaliyete başlayan İmam-ı Maturîdi Uluslararası İlmi Tedkikat Merkezi’nin çalışmalarını değerlendiren Başkan Erbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kanaatimce bu ilmi merkezin önemli bir görevi de ilim ve irfan geleneğimizden alacağı güç ve motivasyonla İslam dünyasının kendi iç meselelerini, kendi dinamikleriyle çözmenin yollarını aramak olmalıdır. Hatta bütün dünyanın meselelerini sahiplenerek özellikle son asırlarda ortaya çıkan bireysel ve sosyal bunalımlar, insanlığı tehdit eden inanç ve ahlak krizleri, umutsuzluk ve sosyal sorunlar konusunda da çözüm odaklı ve kuşatıcı çalışmalar yapmalıdır.”

Başkan Erbaş, insanlığın temel meselelerini çözme noktasında güven ve umut veren bir düşüncenin güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizerek, “Kuşkusuz bu da ancak ilim, irfan ve hikmeti önceleyen bir yaklaşımla mümkündür. Ve bu topraklar, bunu yapabilecek birikim ve anlayışa sahiptir.”  dedi.

İmam Maturîdî Araştırma Merkezinin yapacağı çalışmalarda muvaffakiyetler dileyen Başkan Erbaş, “Ehl-i Sünnetin kelam akidesini sistemleştiren, Hz. Peygamber ve ashabının yolunda, dinin hakikatlerini ve derin hikmetlerini yeryüzüne tanıtan İmam-ı Maturîdi ve diğer bütün âlimlerimizi saygı ve minnetle yâd ediyorum.” diye konuştu.

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (1)
Yılmaz TÜLÜ 10 ay önce
Elhamdülillah
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?