banner250

banner246

Bu Zaferin Sahibi 81 Milyonun Tamamıdır

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde dua

Diyanet 16.07.2018, 06:11
Bu Zaferin Sahibi 81 Milyonun Tamamıdır

CANLI YAYIN - 15 Temmuz Özel Program

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Buluşması gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a eşi Emine Erdoğan, torunları, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş eşlik etti. Şehitler Anıtı’nı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekiler, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın şehitler için yaptığı duaya ‘amin’ diyerek eşlik ettiler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra 15 Temmuz Şehitler Köprüsü üzerinde hazırlanan platformda halka hitap etti. Halkın yoğun ilgi gösterdiği programda Cumhurbaşkanı Erdoğan,"15 Temmuz Türk milletinin yeniden dirilişinin, yeniden şahlanışının, iradesine yönelik saldırılar karşısında tekrar kıyama kalkmasının adıdır. 15 Temmuz milli iradenin vesayete, cesaretin ihanete, milletin hainlere galebe çaldığı insanlık tarihine altın harflerle yazılmış büyük bir demokrasi mücadelesinin adıdır. Bu mücadelenin ve zaferin sahibi 81 milyonun tamamıdır" dedi.

Erdoğan, "15 Temmuz Destanı'nı selamladığımız bu anlamlı günde 100 bini aşkın hatm-i şerifle, dualarla, Kur-an'ı Kerim tilavetleriyle şehitlerimizin ruhlarını mesrur eylemek üzere bu adımları attık ve bugün sabahtan itibaren hamdolsun bu yoldaki 81 vilayette anma törenlerimiz devam ediyor. Herkese teşekkür ediyorum. Bu vesileyle bir kez daha 15 Temmuz gecesi FETÖ'cü alçaklar karşısında kanlarıyla destan yazan, ezanımıza, bayrağımıza, bağımsızlığımıza sahip çıkan tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Terörle mücadelede yurt dışı operasyonlara kadar vatanımızın bekası, milletimizin huzuru için şehadete yürüyen tüm kahramanları tekrar kemal-i edeple yad ediyorum. Gazilerimize, cesaretleri ve fedakarlıkları için ülkem ve milletim adına şükranlarımı sunuyor, Allah'tan hayırlı, sağlıklı, uzun ömürler diliyorum" diye konuştu.

“Tarihimiz boyunca kazandığımız her zaferin gerisinde fedakarlık, azim ve cesaret vardır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan derin bir kederi ve büyük bir gururu yüreklerinde hissettiklerini ifade ederek, şöyle devam etti:

"Bir taraftan 251 vatandaşımızı bir gecede kaybetmenin hüznünü tekrar yaşarken, diğer taraftan da dünyada eşine az rastlanır bir direnişe imza atmanın gururunu yaşıyoruz. Bir yandan daha ömrünün baharındaki, 16-17 yaşındaki gencecik fidanları toprağa vermenin acısını yeniden yaşarken, aynı zamanda da vatanımızı kurtarmanın onurunu hissediyoruz. Şüphesiz hiçbir zafer, altın tepside sunulmaz. Fetih sancağı kolayca burca dikilmez. Bedel ödemeden hiçbir başarı elde edilmez. Tarihimiz boyunca kazandığımız her zaferin gerisinde fedakarlık vardır, azim, dirayet ve cesaret vardır. Buna özellikle Çanakkale Zaferimizle İstiklal Harbimizde çok yakından şahit oluyoruz."

“Milletimiz, vatanına namahrem elinin değmesine müsaade etmemiştir”

15 Temmuz Zaferi'nin büyük bir fedakarlığın eseri olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu zafer milletimizin direnişi yanında, o gece tanklara, uçaklara meydan okuyan şehit ve gazilerimizin cesaretinin sonucudur. Silah ve bomba seslerinin gecenin karanlığını deldiği o gece Türk milleti, cesareti, dirayeti ve mücadelesiyle bu topraklarda Çanakkale ruhunun, Kuvay-ı Milliye şuurunun halen diri olduğunu göstermiştir. FETÖ'nün ölüm kusan silahları karşısında milletimiz canından, kimi zaman canından daha çok değer verdiği evlatlarından vazgeçmiş ancak vatanına namahrem elinin değmesine müsaade etmemiştir" ifadelerini kullandı.

“Bu milletin bir ferdi olmakla iftihar ediyorum”

“ 'Ya istiklal ya ölüm' parolasıyla Kurtuluş Savaşı'nı zaferle taçlandıran Türk milleti 15 Temmuz gecesi de 'Gün vatana sahip çıkma günüdür' diyerek darbecileri püskürtmüştür” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 100 sene önce Anadolu'yu işgalcilere dar eden kahramanların torunları 15 Temmuz'da da FETÖ'cü alçaklara meydanları, sokakları, işte bugün üzerinde toplandığımız şu köprüyü dar etmiştir. Bu millet FETÖ eliyle Türkiye'nin hizaya sokulmasına, terbiye edilmesine, müstemlekecilerin uydusu haline getirilmesine izin vermemiştir. Ben bu milletin bir ferdi olmakla iftihar ediyorum" şeklinde konuştu.

“Bu zaferin sahibi 81 milyonun tamamıdır”

"Ya Rab, bu millete hizmet etmeyi bizlere nasip et" niyazında bulunan Erdoğan, şöyle devam etti:

"İnşallah efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldiğimiz bu yolda çok daha büyük hizmetler vermeye bizleri muktedir kıl. 15 Temmuz Türk milletinin yeniden dirilişinin, yeniden şahlanışının, iradesine yönelik saldırılar karşısında tekrar kıyama kalkmasının adıdır. Şairin dediği gibi 'Ezan-ı bilal için, o şanlı hilal için, bizler istiklal için kıyam ettik, kıyam.' 15 Temmuz milli iradenin vesayete, cesaretin ihanete, milletin hainlere galebe çaldığı insanlık tarihine altın harflerle yazılmış büyük bir demokrasi mücadelesinin adıdır. Bu mücadelenin ve zaferin sahibi 81 milyonun tamamıdır."

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, şehitler için dua etti

Erdoğan’ın konuşmasının ardından Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, şehitler için okunan 100 bini aşkın hatmin duasını yaptı.

Başkan Erbaş, 100 binlerce insanın ellerini açıp ‘amin’ diyerek eşlik ettiği duasında şu niyazda bulundu:

“Okunan hatm-i şeriflerden hasıl olan sevabı, özellikle şu mekanda senin rızana ulaşmak için fedai can eden şehitlerimizin ervahına hediye eyledik sen vasıl eyle Allahım. Ya Rabbel alemin 15 Temmuz gecesi hem burada hem ülkemizin her yerinde vatan için bayrak için ezan için namus için fedai can eden bütün şühedamızın ervahına hediye eyledik sen vasıl eyle Allahım.

Ya Rabbel alemin vatanımızı milletimizi her türlü kötülüklerden, kazalardan, belalardan, darbe ve işgal teşebbüslerinden sen muhafaza eyle Allahım. Birliğimizi, dirliğimizi, beraberliğimizi daim eyle, bizleri ecdadımızın yolundan sen ayırma Allahım.

Ya Rabb vatan için mücadele ederken gazi olmuş bütün gazilerimize şifalar nasip eyle Allahım. Kendilerine hayırlı ömürler nasip eyle Allahım.

Kahraman ordumuzu karada, denizde, havada her veçhile mansur ve muzaffer eyle Allahım. Yurdumuzun içinde ve dışında teröristlerle mücadele eden kardeşlerimize, ordumuza, askerimize, polisimize sen yardım eyle Allahım.”

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?