banner250

banner203

14 yıllık husumet yapılan duayla yerini barışa bıraktı

14 yıl önce Kandemir ve Aktaş aileleri arasında başlayan husumet barışla sonuçlandı.

Bitlis Müftülüğü 23.07.2019, 17:45
14 yıllık husumet yapılan duayla yerini barışa bıraktı
© Diyanet Haber

Kandemir ve Aktaş aile fertleri arasında, 2005 yılında çıkan kavgada bir kişi hayatını kaybetmişti. Husumetli aileleri bir araya getirmek için Bitlis Valiliği, Bitlis İl Müftülüğü, kanaat önderleri büyük çaba sarf etti. Her iki aile arasında yapılan görüşmelerin ardından kan davası barışla neticelendirildi.

Bitlis merkeze bağlı Yolyazı köyündeki Geylani Medresesi'nde yapılan barış programına Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlandı. Bitlis Valiliği ve Bitlis İl Müftülüğü uhdesinde gerçekleşen barış programında Vali Yardımcısı Tekin Erdemir; Bitlis Valiliği olarak kırgın ve küskün olan ailelerin barıştırılması için müftülükle, kanaat önderleriyle birlikte gayretli bir şekilde çalıştıklarını hatırlatarak, yapılan çalışmalar uzun sürse de barışla neticelendiğinde mutlu olduklarını ifade etti.

İl Müftüsü M. Feysal Geylani “Mü’minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin. Allah’a karşı gelmekten sakının ki size merhamet edilsin" ayetini hatırlatarak "Bu birlik ve huzur ortamına katkı sağlamış, bu işe maddi ve manevi emek sarf etmiş, herkesten Rabbim razı olsun. Peygamber Efendimiz (s.a.s) bir hadislerinde, ‘İman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi de sevmedikçe iman etmiş olamazsınız.’ buyuruyor. Yine bir hadislerinde, ‘Bir müminin kalbinde kin ve iman birleşmez.’ hadis ulemaları bu hadisi yorumlarken, ‘İman kardeşlik ister, kardeşlik sevgi ister.’ buyuruyorlar. Sevgi ile kin birbirine zıt şeylerdir. Müminin kalbinde kin, nefret ve iman birleşemez buna dikkat edelim.” dedi.

“Ey Müminler! Birbirinize buğz etmeyiniz. Birbirinizi kıskanmayınız. Birbirinize sırt çevirmeyiniz. Ey Allah’ın kulları, kardeş olunuz.” hadisini hatırlatan Geylani, safların sık tutulmasını, birlik ve kardeşliğin pekiştirilmesini istedi.

Dünyada en güzel şeyin barışmak olduğunu söyleyerek sözlerine devam eden Geylani; “Dünyada en güzel şey barışmaktır. Kırgınlığı, dargınlığı, küskünlüğü ortadan kaldırmaktır. Dünyada en güzel şey yardımlaşmadır, şefkattir, merhamettir, hüsnü zanda bulunmaktır. İyiliği emretmek, kötülüğe engel olmaktır. Bu güzel şeyler, kendisiyle iftihar ettiğimiz yüce İslam dininin özellikleridir, güzellikleridir. Peygamber Efendimizin hayatını incelediğimiz zaman bütün bu güzellikleri görürüz. İslam güzellikler dinidir. Büyük İslam mütefekkiri Muhammed İkbal, İslam’ı şöyle tarif ediyor, ‘İslam öyle yüce bir dindir ki, İslam’ı öyle yaşayın ki sizi öldürmeye gelen, sizde dirilsin.’ Yani İslamiyet öyle bir dindir ki bugün bütün dünya, İslam’ın bu güzelliğine muhtaçtır. Biz İslam’ın güzelliklerini yaşasak, bizi öldürmeye gelen düşmanlarımız, bizde hayat bulacaktır. Çünkü İslam’da şefkat, merhamet var." dedi.

diyanet haber

Barış programı her iki aile fertlerinin Kur’an-ı Kerim altından geçerek kucaklaşmasıyla dua ve ikramlarla sona erdi.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (15)
Hoca 2 yıl önce
Bu kardeşimiz heralde konuyla ilgiliyazıyı okumadı faysal geylaninin ayeti kerimeyi hatırlatı diye geçiyor
Fehmi Özcan Hoca 2 yıl önce
İl Müftüsü M. Feysal Geylani “Mü’minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin. Allah’a karşı gelmekten sakının ki size merhamet edilsin" *hadisi şerifini hatırlatarak ...* bu ayeti kerime mealidir(Hucûrat süresi ayet 10), hâdis değildir. Bilginiz olsun. Selamlar...
Maşallah 2 yıl önce
O da ayet dedi zaten hadis demedi
Ülfet. 2 yıl önce
Yüce Allah bizlere kardeşsiniz diye buyuruyor madem kardeşiz bu boş düşmanlıklar niye iyiki böyle kanat önderlerimiz var Allah onlardan razı olsun
Klm 2 yıl önce
MaşAllah Rabbim daima mutlu bereketli beldeler kılsın
Ayşe abla 2 yıl önce
Hic kimse bir baskasinin sucundan sorumlu degildir..Kan davasi cehaletin ta kendisidir.
Sebep olanlardan Allah razi olsun
Maşallah 2 yıl önce
Hocamız il müftümüz çok güzel çalışıyor maşAllah
Abdurrahman 2 yıl önce
Bugün en cok ihtiyacimiz olan sey birlik ve kardeşliktir. Allah sayın müftümüzden razı olsun
Abdullah 2 yıl önce
Elhamdülillah ki bu kurumun bir mensubuyum
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?