banner203

banner250

Nikâh dünyada başlayıp ahirette devam edecek bir ibadettir

Bayburt İl Müftülüğünce ‘Mevlid-i Nebi Haftası’ dolayısıyla ‘Peygamber Efendimiz ve Aile’ temalı program düzenlendi.

Bayburt Müftülüğü 26.11.2019, 17:08
Nikâh dünyada başlayıp ahirette devam edecek bir ibadettir
© Diyanet Haber

İl Müftülüğünce Bayburt Şair Zihni Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse konuşmacı olarak katıldı.

İstiklal Marşı ve Kur’an-ı Kerim tilaveti başlayan program, İl Müftüsü Hasan Başoğlu’nun selamlama konuşması ile devam etti.

Sonrasında kürsüye gelen Prof. Dr. Saffet Köse ise şunları kaydetti:

- Nikâh dünyada başlayıp ahirette devam edecek bir ibadettir

“Sağlam bir toplum meydana getirmek ancak sağlam bir aile yapısıyla mümkündür. Zira bir toplumun temeli ailedir. Bu temel ne kadar sağlam olursa, toplum da o kadar güçlü ve değerli olur. Özellikle de bizim toplumuz aile ile ifade edilen, gücünü aileden alan bir toplumdur.

Bu yapıyı oluşturmanın temel şartı nikâhtır. Nikâh Allah’ın emri, Peygamber’in kavliyle yapılan kutlu sözleşmedir. Nikâh sürekli ve kalıcı olmalıdır. Geçici bir nikâh yoktur. Ayet-i kerimelerde ve hadis-i şeriflerde bahsedildiği üzere nikâh, dünyada başlayıp ahirette devam edecek bir ibadettir. Nikâhın eskiden camilerde kıyılması bu ibadet yönüyle ilişkili ve nikâhın ilan edilme bakımından da oldukça önemlidir.

Nikâh ile kurulan aile, Rum Suresi’nin 21. ayetinde Rabbimizin buyurduğu gibi merhamet ve sevgi ile devam eder. Eşlerin arasındaki merhamet; nezaket, sevgi saygı, istişare ve güven ile mümkündür. Merhamet ve sevginin olduğu bir ailede Kur’an’ın ifadesiyle meveddet yani karşılıksız sevgi oluşur. Merhamet ve sevginin olduğu ailede huzur ve sükûnet vardır.

Ailedeki en önemli varlıklardan biri anne şefkatidir. Dünyada anne şefkatinin yerini dolduracak başka bir enerji yoktur. Huzurlu bir aile ortamında anne şefkatiyle yetişen çocuklar, kendileri ile barışık olurlar. Toplum içinde mutlu ve huzurlu olurlar. Fransa’da yapılan bir deneye göre ilk doğan bebek ilk iki yıl yeterince annesi ile beraber olamamışsa bunun hiçbir şekilde telafisi yoktur. Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a göre; ‘Bir çocuk için en temel depresyon nedeni, anne kucağından mahrum kalmasıdır.’ Çocuklarda ve gençlerde görülen olumsuz davranışların temelinde sevgi eksikliği yatmaktadır. Ailede sevgiyi verecek ilk kaynak annedir. Annenin çocuk için en önemli rolü şefkattir. Babanın rolü ise güvendir.

- Huzurlu bir aile için sabırlı ve hoş görülü olmalıyız

Aile huzuru için dikkat edilmesi gereken çok kıymetli hususlar vardır. Bunların en önemlisi aile içi sorunların dışarıya aksettirilmemesidir. Eğer sorunlar çözülmediyse Kur’an-ı Kerim’in yoluna başvurularak, kadın ve erkek tarafından hakem seçilerek sorunların çözümüne gidilmedir. Şeytanın en çok hoşuna giden olay karı-kocanın arasının bozulmasıdır. Sabırlı ve hoşgörülü olmak aile huzuru için çok önemli bir haslettir. Öfkeli olduğumuz anlarda kırıp incitmek yerine, öfke kontrolünü sağlamak en büyük erdemdir. Ön yargılardan uzak durmalıyız. Çünkü ön yargılar hataya düşürür.  Ailemize ve insanlara karşı affedici olmalıyız. Bir olumsuzluk meydana geldiği zaman özür dilemesini bilmeliyiz. Çünkü özür dilemek hatayı onarır. Peygamber Efendimiz (s.a.s.) bu hususu şöyle dile getirmiştir: ‘Bir hata yaptığınız zaman özür dileyin. Karşı tarafta kabul etsin. Eğer kabul etmezse ayı hatayı işlemiş olur.”

Bayburt Şair Zihni Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Cumhuriyet Başsavcısı Mahmut Bıçakcı, Garnizon Komutanı Vekili Topçu Yarbay Recai Yılmaz, Bayburt Üniversitesi Rektörü Selçuk Coşkun, Bayburt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nasrullah Hacımüftüoğlu, akademisyenler, öğrenciler, din görevlileri ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?