banner324

banner319

Bayburt'ta vekaleten kurban tanıtım toplantısı düzenlendi

banner265

Bayburt İl Müftülüğü, "Türkiye Diyanet Vakfı 2022 Yılı Vekalet Yoluyla Kurban Kesim Organizasyonu Tanıtım ve İstişare Toplantısı" düzenledi.

Bayburt Müftülüğü 03.06.2022, 16:55
Bayburt'ta vekaleten kurban tanıtım toplantısı düzenlendi
© DİHA

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı iş birliğinde sürdürülecek vekalet yoluyla kurban kesim organizasyonuna, il ve ilçe müftülükleri ile Türkiye Diyanet Vakfı şubeleri geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da destek verecek.

Bu kapsamda Bayburt İl Müftülüğü ile Türkiye Diyanet Vakfı Bayburt Şubesi ev sahipliğinde "2022 Yılı Vekalet Yoluyla Kurban Kesim Organizasyonu Tanıtım ve İstişare Toplantısı" düzenlendi.

Toplantıya Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü Hafızlık Eğitimi Daire Başkanı İbrahim Yılmaz konuşmacı olarak katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açış konuşmasını yapan İl Müftüsü Hasan Başoğlu, "Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı iş birliği ile 1993 yılından beri vekaletle kurban organizasyonu düzenlenmektedir. Bu organizasyonda din görevlilerimize çok büyük sorumluluklar düşmektedir. Geçtiğimiz yıllarda personelimiz bu sorumluluğunu güzel bir şekilde yerine getirdi. Vakfımız aracılığıyla yurt içinde ve yurt dışında vekalet yoluyla kurban kestirmek isteyen vatandaşlarımıza rehberlik eden din görevlilerimiz, kurban etlerinin mazlum, mağdur ve ihtiyaç sahibi kimselere ulaştırılması için azami gayret sarf etmiştir." dedi

Hafızlık Eğitimi Daire Başkanı Yılmaz ise vekaletle kurban organizasyonuna dair bilgiler paylaşarak hedeflerine, dini ve insani boyuttaki etkilerine değindi.

Yılmaz, “Başkanlığımıza yasa ile tevdi edilen ‘ibadet esasları ile ilgili işleri yürütmek’ görevine istinaden mali ibadetlerin yerine getirilmesi hususunda halkımıza rehberlik etmek din görevlilerinin en önemli vazifesidir. Ülkemizin kurban potansiyelinin dini kurallara uygun olarak, yurt içinde ve yurt dışındaki Müslüman kardeşlerimize ulaştırılmasında personelimize önemli bir sorumluluk düşmektedir.” diye konuştu.

Vekalet yoluyla kurban kesiminin tanıtılması ve geniş kitlelere ulaştırılmasında en büyük görevin din görevlilerine düştüğünün altını çizen Yılmaz, “Kurban ibadetinin manevi boyutunun yanında maddi ve sosyal boyutunun iyi anlatılması ve tanıtılması gerekmektedir. Özellikle Kur’an kursu öğreticilerine bu konuda çok büyük bir sorumluluk düşmektedir. Her bir öğreticimiz mahallesinde, köyünde ve bulunduğu yerde hanım kardeşlerimize bu kampanyayı duyurması ve iyi bir şekilde tanıtması gerekmektedir. Eğer bizler bu konuyu ihmal edersek, büyük bir vebal altına girmiş oluruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Toplantıda İl Müftü Yardımcısı Abdullah Aksoy, ilçe müftüleri ve Müftülük personeli hazır bulundu.

Kaynak: Diyanet Haber
banner276
Yorumlar (0)