banner250

banner203

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Tefrikayı vatanımıza uğratmazsak başarılı olduk demektir

Batman’da sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve kanaat önderleriyle bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “İyilik ve erdem için bir araya gelenler çok çalışıp güçlü olursa, fitne ve bozgunculuk için bir araya gelenler başarılı olamazlar.” dedi.

Ali Erbaş 26.03.2021, 23:19
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Tefrikayı vatanımıza uğratmazsak başarılı olduk demektir

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Batman’da sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve kanaat önderleriyle bir araya geldi.

Batman İl Müftülüğünce düzenlenen programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, STK temsilcilerinin ve kanaat önderlerinin toplumda iyiliğin, hayrın, hasenatın, gönüllü erleri olduğunu söyledi.

Başkan Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığının hizmetlerine ve gelecek vizyonuna katkı sunması bakımından bu buluşmaların önemli olduğunu belirterek, “Sizlerle bir araya gelmeyi ve istişare etmeyi çok önemsiyoruz. Çünkü Rabbimiz buyuruyor ki; ‘İşlerinizde istişare ediniz.’ İşte bu bizim istişareye yönelik bir görüşmemizdir, müzakeremizdir. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak faaliyetlerimizi daha nitelikli nasıl yapabiliriz, yaşadığınız şehrin çocuklarına, gençlerine, ailelerine, insanlarına el birliği ile iyiliği, hayrı nasıl götürebiliriz? Hizmetlerimizde sizlerle iş birliği yapmayı hepimiz için Diyanet ve milletimiz için çok faydalı görüyorum.” dedi.

Başkan Erbaş, insanlığın iyiliği için çalışmanın önemime işaret ederek, “Sivil toplum kuruluşları olarak hepimizin, milletimizin ve insanlığın hayrına olacak şekilde çalışmalar yapmamız önemli. Aksi halde kendi menfaatini öne çıkaran, kültür ve medeniyet değerlerimizi dikkate almayan bir yaklaşım, faydadan çok zarar verecektir.” diye konuştu.

“İyilik için bir araya gelenler güçlü olursa, fitne için bir araya gelenler başarılı olamazlar”

Kur’an-ı Kerim’de, “İyilik ve takvada yardımlaşınız, düşmanlık ve günahta yardımlaşmayınız.” buyurulduğunu hatırlatan Erbaş, “İyilik ve erdem için bir araya gelenler, çok çalışıp güçlü olursa, fitne ve bozgunculuk için bir araya gelenler başarılı olamazlar. Yeter ki biz çok çalışalım, iyilik yolunda olanlar çok çalışsın.” ifadelerini kullandı.

“Tefrikayı vatanımıza uğratmazsak başarılı olduk demektir”

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, İslam dünyasını zayıflatan unsurların farkında olunması gerektiğinin altını çizerek, “Irk, mezhep, meşrep, ideoloji kavgaları ve cehalet, İslam coğrafyasını zayıflatan fitnelerdir. Kur’an şifadır, her derdimize devadır. Rabbimiz bizi uyarıyor, ‘Allah'a ve Resulüne itaat edin ve birbirinizle çekişmeyiniz. Sonra korkuya kapılır dağılırsınız da gücünüz gider. Sabrediniz, Allah sabredenlerle beraberdir.’ ‘Hepiniz Allah’ın ipine sımsıkı sarılınız.’ Mehmet Akif, ‘Girmeden tefrika bir millete düşman giremez. Toplu vurdukça sineler onu top sindiremez.’ diyor. Tefrikayı eğer beldemize, mahallemize, şehrimize, vatanımıza uğratmazsak başarılı olduk demektir.” ifadelerine yer verdi.

 “Gençlerimizi kitapla buluşturmalıyız.” tavsiyesinde bulunan Başkan Erbaş, “Kitap, cehaletin ortadan kalkması için en önemli unsur. Gençlerimize ve çocuklarımıza milli ve manevi değerlerimizi en güzel bir şekilde ulaştırmaya çalışalım.” dedi.

“Ailemize sahip çıkalım”

Ailenin önemine de değinen Başkan Erbaş, “Aile olmazsa olmazımız. Kötülükte ve düşmanlıkta yardımlaşan insanlar var. Onların en önemli hedefi bizim ailemiz, aile değerlerimiz. Ailemize sahip çıkalım. Aile sağlam olursa toplum sağlam olur, toplum sağlam olursa millet sağlam olur.” değerlendirmesinde bulundu.

Batman Valisi Hulusi Şahin ise Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ı Batman’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek katılımcılara teşekkür etti.

Başkan Erbaş’ın konuşmasının ardından katılımcılar söz alarak duygu ve düşüncelerini paylaştı.

Programın sonunda Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Batman Valisi Hulusi Şahin ile birlikte Batman’da cami yaptıran hayırseverlere teşekkür belgesi takdim etti.

Programa STK temsilcileri ve kanaat önderlerinin yanı sıra Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak, Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Bilgin, İnsan Kaynakları Genel Müdürü Akif Pusmaz ve Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Mustafa Irmaklı ile Batman İl Müftüsü Turgut Erhan katıldı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?