banner250

banner246

Din görevlilerimiz, doğumdan ölüme insanlara eşlik ediyor

Afyon’da 2018 yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası etkinlikleri çerçevesinde emekli din görevlilerine yönelik bir program gerçekleştirildi.

Afyonkarahisar Müftülüğü 03.10.2018, 17:17
Din görevlilerimiz, doğumdan ölüme insanlara eşlik ediyor
© Diyanet Haber

“Camiler ve Din Hizmetine Adanmış Ömürler” temasıyla kutlanan 2018 yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası etkinlikleri çerçevesinde Karayolları Parkı Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen kahvaltılı programa Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz ve Belediye Başkanı Burhanettin Çoban da katıldı.

Programda bir konuşma yapan Afyonkarahisar İl Müftüsü Şükrü Kabukçu emekli din görevlilerine hitaben: “Sizler zor zamanlarda fedakârlıkla görev yaptınız. Bizim nesil sizin neslin duasıdır.” dedi.

Emekli din görevlileri hasret giderdi

Afyonkarahisar Belediye Başkanlığının katkılarıyla düzenlenen etkinlikte, uzun yıllar Afyonkarahisar Müftülüğüne bağlı olarak görev yapmış olan emekli din görevlileri hasret gidererek, bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadı. 

Emekli Din Görevlisi Ahmet Aşga’nın, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda açış konuşmasını yapan İl Müftüsü Şükrü Kabukçu, davete icabet eden emekli din görevlilerine teşekkür etti. Uzun yıllar mihrapta görev yapmış emektar bir din görevlisinin oğlu olduğunu belirten Kabukçu, “Bizim nesil sizin neslin duasıdır.” dedi. Günümüzle kıyaslandığında, emekli görevlilerimizin, çok zor şartlarda ve zor zamanlarda, büyük bir fedakârlıkla görevlerini ifa etmiş olduklarına vurgu yapan İl Müftüsü Kabukçu, şükranlarını dile getirdi. 

“Din görevlilerimiz, doğumdan ölüme insanlara eşlik ediyor”

Din görevlilerinin mesai mefhumu olmadığının altını çizen Kabukçu sözlerini şöyle sürdürdü: “Milletimizin bize öyle bir teveccühü var ki hocalarımızın olmadığı törenlerin eksik olacağı düşüncesindeler. Hocalarımız doğumdan ölüme insanların yanındadır. Çocuğu dünyaya geldiğinde kulağına ezan okutmak için hocalarımızı çağırır, düğününde nikâhı için hocalarımızı davet eder, cenazelerinde yanında ister. Şimdi hizmetlerimiz daha da zenginleşti, çeşitlendi. Camiler, Kur’an kursları yanında hastanelerde, üniversite yurtlarında, çocuk evlerinde, huzurevlerinde din görevlilerimiz manevi destek personeli olarak görev yapıyor. Bu sebeple hepimizin topluma örneklik eden bir hal ve tavır içinde olmamız son derece önemlidir. Eskilerin dediği gibi hâl ve kâl dilimize çok özen göstermemiz gerekiyor.” 

“Zor zamanlarda elinizde kor taşıdınız”

Programda yaptığı konuşmada din görevlisi olmanın zorluklarına değinen Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, zor zamanlarda görev yapmış olan emekli din görevlilerimize seslenerek “Sizler hafız olarak veya din eğitimi alarak elinizde bir şekilde kor taşıdınız. Geçmiş dönemlerde din görevlisi olmak ve bu görevi yürütmek kolay değildi. Sizler bu hizmetleri yerine getirdiniz ve en azından aktif görevle nihayetlendirdiniz. Kendinizle ne kadar onur ve gurur duysanız haktır.” şeklinde konuştu.

“Camiler, toplumun merkezidir”

Etkinlikte söz alan Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, etkinliğe katkı sunmaktan mutluluk ve onur duyduğunu ifade etti. Konuşmasında, camilerimizin toplumsal hayattaki önemine de dikkat çeken Çoban, camilerimizin, yaşanabilen, toplanılabilen mekânlar olabilmesi, hayatımızın merkezinde yer alabilmesi için herkesin çaba göstermesi gerektiğini belirtti. 

Programın sonunda Camiler ve Din Görevlileri Haftası anısına, İl Müftüsü Şükrü Kabukçu tarafından Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz ve Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’a, Hattat Karahisari’ye ait Yasin-i Şerif hattı hediyesi takdiminde bulunuldu.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?