Afyonkarahisar İl Müftülüğü ev sahipliğinde Atatürk Kongre Merkezi'ndeki düzenlenen final yarışması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Sedide Akbulut, burada yaptığı konuşmada, Başkanlığın, kurulduğundan bugüne kanunun kendisine vermiş olduğu din konusunda toplumu aydınlatmak vazifesiyle Kur'an-ı Kerim'i öğretmek, anlaşılmasını sağlamak ve ezberletilmesine katkıda bulunmak gibi pek çok hizmete imza attığını söyledi.

Her geçen yıl alanda yeni metot ve programlarla daha başarılı hizmet üretmeyi hedeflediklerini dile getiren Akbulut, "Bu yarışmalar, aslında bizim Kur'an kursları ile Kur'an-ı Kerim'e verilen önemi toplumla buluşturmak içindir." dedi.

Afyonkarahisar İl Müftüsü Sinan Kazancı da "Kur'an-ı Kerim'i Yüzünden Güzel Okuma Kız Öğrenciler Türkiye Finali"ne ev sahipliği yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Erzurum Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Dağ başkanlığındaki komisyon üyelerinin değerlendirmesi sonucunda Diyarbakır Yenişehir Hamidiye Külliyesi Yatılı Kız Kur'an Kursu öğrencisi  Sedef Topdemir Türkiye birincisi oldu.

Ankara Yenimahalle Merve Yatılı Hafızlık Kur'an Kursu öğrencisi Buğlem Naz Tunç ikinci, İzmir Karabağlar Şüheda Kız Kur'an Kursu öğrencisi Vildan Karabey ise üçüncü oldu.

Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı, dereceye giren yarışmacılara ödüllerini takdim etti.