banner268

banner280

Osmanlı geleneğini TDV yaşatıyor

banner265

Türkiye Diyanet Vakfı Tokat Şubesi, Osmanlı döneminden günümüze kadar gelen ve unutulmaya yüz tutan "diş kirası" geleneğini devam ettiriyor.

Tokat Müftülüğü 17.05.2021, 19:44
Osmanlı geleneğini TDV yaşatıyor
© Diyanet Haber
banner281

Osmanlı geleneği olan "diş kirası" geleneği, Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Tokat Şubesince devam ettiriliyor.

Tokat İl Müftüsü ve Türkiye Diyanet Vakfı Tokat Şubesi Başkanı Abdullah Pamuklu, Ramazan ayı boyunca devam ettirilen "Kalpten Kalbe İftar Sofrası" projesiyle İl genelinde tespit edilen yaklaşık 800 kişiye iftarlık ikramında bulunduklarını belirtti.

İftarlık ulaştırılan ailelere Osmanlı geleneği olan "diş kirası" geleneğini yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla zarflar içerisinde nakdi yardımda bulunduklarını da dile getiren İl Müftüsü Pamuklu, "Osmanlı döneminde saraylarda veya konaklarda yemekler verilir, yemekten sonra da gelen misafirlere diş kirası olarak akçeler veya hediyeler takdim edilirmiş. Biz de Tokat’ta hayırseverlerimizin destekleriyle bu geleneği yaşatıyoruz. Vakfımıza emanet edilen bağışları bir zarf içerisine koyup üzerine 'Türkiye Diyanet Vakfı Tokat Şubesinin Hediyesidir' yazarak ailelerimize ulaştırıyoruz. Bu şekilde bir nevi unutulmaya yüz tutmuş olan 'diş kirası' geleneğimizi de yaşatmaya çalışıyoruz." diye konuştu.

Kaynak: Diyanet Haber
banner276
Yorumlar (0)