banner203

banner250

Şarköy'de cuma namazı öncesi vatandaşlara 'Afet Farkındalık eğitimi'

Tekirdağ Şarköy’de toplumun afet farkındalığının geliştirilmesi, afet risk azaltma ve önlem alma konusunda davranış değişikliği oluşturulması amacıyla cuma namazından önce “Afet Farkındalık Eğitimi” verildi.

Tekirdağ Müftülüğü 09.10.2021, 16:16
Şarköy'de cuma namazı öncesi vatandaşlara 'Afet Farkındalık eğitimi'

Gazi Süleyman Paşa Camii’nde yapılan eğitimde deprem sırasında nasıl davranılması gerektiğinden söz eden Şarköy Müftülüğü Gençlik Koordinatörü Yaşar Özen; “Deprem süresince kendimizi korumak için ne yapacağımızı önceden planlamalıyız. Sarsıntı başlar başlamaz ilk yapmamız gereken paniğe kapılmamaktır. İnsanlar deprem sırasında genellikle paniğe kapılıp, donup kalmakta ya da bilinçsizce kaçışmaktadır. Paniğe kapılmamak için deprem öncesi, sırası ve sonrasında yapılması ve yapılmaması gerekenleri öğrenmeli ve uygulamalıyız. Eğer bina içerisindeysek depremi hissettiğimizde ayakta durmamalı, oradan oraya koşmanın, balkon ve merdivenlere yönelmenin, asansöre binmenin, pencere ve balkonlardan atlamanın size zarar vereceğini bilmelisiniz.” dedi.

“Rabbim bu güne kadar ülkemizde meydana gelen afetlerde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet eylesin. Yüce Rabbimiz, bizi, ülkemizi ve İslam beldelerini afetlerden muhafaza eylesin. Bizlere de afetlerden gerekli dersleri çıkarmayı, sorumluluklarını yerine getirip huzurlu ve güvenli bir hayat sürmeyi nasip eylesin.” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)