Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle Saraybosna’da düzenlenen “Türk İslam Sanatları Sergisi”nin açılışına katıldı.

- "Yurtdışında ilk defa sergi açıyoruz"

Gazi Hüsrev Bey Külliyesi Kurşunlu Medresesi’nde düzenlenen serginin açılışında konuşan Başkan Erbaş, sergide hat sanatı, ebru ve tezhip gibi önemli Türk İslam sanatı eserlerinin yer aldığını belirterek, "Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı olarak yurt dışında ilk defa Türk İslam Sanatları Sergisi’ni açıyoruz. Bunu da Saraybosna’da Gazi Hüsrev Paşa Camii’nin hemen yanında açmış olmamızdan da çok mutlu olduğumuzu özellikle ifade etmek istiyorum." dedi.

Konuşmasının ardından dua ederek, Bosna Hersek İslam Birliği Başkanı Hüseyin Efendi Kavazoviç ile birlikte açılış kurdelesini kesen Başkan Erbaş, daha sonra sergiyi gezerek, eserler hakkında sanatçılardan bilgi aldı.

- Sergide 32 eser yer alıyor

13 Eylül’e kadar Bosnalı sanatseverlerin ilgisine sunulan sergide; tezhip, hüsn-i hat, çini, minyatür ve ebru gibi sanat dallarında yaklaşık 32 eser yer alıyor.

Açılışa, Diyanet İşleri Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Huriye Martı, Doç. Dr. Selim Argun, Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin, Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Şaban Kondi, Dini Yayınlar Genel Müdürü Cafer Tayyar Doymaz, Rehberlik ve Teftiş Başkanı Hasan Güçlü, Strateji Geliştirme Başkanı Mustafa Irmaklı ile Türkiye’nin Saraybosna Din Hizmetleri Müşaviri Dr. Mustafa Güvenç de katıldı.