banner250

banner246

Köydeki minare ihtilafını, il müftüsü tatlıya bağladı

Sinop merkeze bağlı Eymir köyünde, Eymir Köyü Merkez Camisi'ne yapılmak istenen minare köy halkı arasında ihtilafa yol açtı. 

Sinop Müftülüğü 26.09.2018, 12:07
Köydeki minare ihtilafını, il müftüsü tatlıya bağladı
© Diyanet Haber

Köy halkından bir grup minarenin caminin sol tarafına yapılmasını isterken bir diğer grup ise sağ tarafına yapılmasını istedi. Minarenin sağdaki kubbe delinerek yapılmasına karar veren İl Müftüsü Çelik, bu şekilde minare yapımındaki ihtilafı tatlıya bağlamış oldu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Sinop İl Müftüsü Ali Hayri Çeli, "Eymir köyü halkı daha önceden yaptırdıkları camiye bir minare yapmak isterler. Bu fikri önce İstanbul merkezli Eymir Köyü Derneğinin yetkileri bunu köylülere anlatırlar. Köylüler de bu konuda memnun olurlar. Sonra kendi aralarında bu minareyi caminin sağına mı, soluna mı yapalım diye aralarında bir tartışma olur. İlk önce ittifakla sağ tarafa yapılması kararı alınır. Daha sonra solda boş bir yer var, orayı değerlendirelim, sağdaki yerde Hıdırellez de kazanları kurduğumuz yer olur, orayı işgal etmeyelim diye kendi aralarında her iki grupta haklı gerekçelerle kendi istedikleri yere minarenin yapılmasını isterler. Ancak bu tartışmada ortak bir yere varamazlar. 

Neticede her iki grup da ayrı ayrı il müftülüğümüzü ziyaret ettiler. Neden sağ ya da sola yapılması noktasında gerekçelerini söylediler. Bu işin kendi başlarına çözülemeyeceğini anlattıktan sonra 'Sizin köye gelmeniz lazım hocam.' dediler. Biz de onlara bir cuma günü köyünüze gelip  vaaz edelim, hutbe irad edelim ve namazdan sonra bir karara varalım, bizim verdiğimiz karardan sonra da inşallah köyde artık bu sıkıntı bitsin, dedik. Cuma günü köye vardık, vaazı ve hutbeyi irad ettik, namazı kıldırdık. Ancak vaazda ve hutbede istişarenin, ortak fikir ve alışverişin İslam'da ne denli önemli olduğunu hatırlattık ve kalplerin kırılmaması gerektiğini, minare konusunda birbirimizi yaralayıcı, incitici davranışlardan uzak durmamız gerektiğini, caminin birleştirici bütünleştirici bir araya geliş özelliğinin kaybetmemesini istedik. Daha sonra ne sağa ne sola, sağdaki kubbenin altından başlanmak suretiyle kubbenin üstü delinerek minarenin oraya yapılması kararını verdik." dedi.


 

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (1)
Bestami bölge 3 yıl önce
Sn Ali Hayri hocama selamlar sevgiler saygılar sunuyorum. Bizim ilçeden il müftüsü olarak atandı.
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?