banner250

banner246

Görevimiz sadece fakirlere et ulaştırmak değil

Sinop’ta Vekalet Yoluyla Kurban Organizasyonu Tanıtım Toplantısı düzenlendi.

Sinop Müftülüğü 12.07.2019, 11:30
Görevimiz sadece fakirlere et ulaştırmak değil

Sinop’ta görev yapan din görevlilerinin katılımlarıyla Sinop Kültür Merkezi Salonunda gerçekleştirilen toplantı Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

İl Müftüsü Çelik “Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakıfının 1993 yılından beri devam ettiği vekalet yoluyla kurban organizasyonu bu yılda “Kurbanını Paylaş Kardeşinle Yakınlaş” sloganı ile başlamış bulunmaktadır. Sadece fakirlere et ulaştırmak değil görevimiz; kapalı kapıları açmak, kilitli kalpleri fethetmek, yaraları sarmak ve İslam'ın kardeşliğini yüreklere taşımaktır görevimiz. O yüzden bizler kilitli kalpleri fetih edebilmek, yaralı kalplere bir nebze de olsun merhem olabilmek ve islam kardeşliğini pekiştirmek için var gücümüzle gayret etmemiz gerekmektedir. 2018 yılında ilimizden vekalet yoluyla kurban bağışı bir önceki yıla nispeten %79 luk bir artış ile 1188 adet olmuştur. Bu seneki hedefimiz ise 2000 bağışa ulaşmaktır.” dedi.

Vekalet Yoluyla Kurban Organizasyonu tanıtım toplantısı için Sinop’a gelen Diyanet İşleri Başkanlığı Müşaviri Recep Sönmez, “Rasülullah (s.s.s)Efendimiz bir hadis-i Şeriflerinde “Müslüman Müslümanın kardeşidir. Ona Zulmetmez, yalnız bırakmaz. Kim kardeşinin bir ihtiyacını giderirse Allah’ta onun ihtiyacını giderir.” buyurmaktadır. Açlık sefalet içerisinde yaşama mücadelesi veren, zulüm altında inleyen kardeşlerimizin yüzlerini bir nebze güldürmek için Diyanet İşleri Başkanlığımız dünyanın 143 ülkesi 436 bölgesinde insanlara vekalet yoluyla kurban kesim organizasyonunu düzenlemektedir. Kesim ve dağıtım yerleri rastgele değil ülkenin ekonomik ve sosyal durumu, afet, kıtlık, kuraklık, iç savaş gibi olumsuz şartlar göz önünde bulundurularak belirlenmektedir. Kurban etlerinin dağıtım işleminden önce dağıtım yapılacak yerler belirlenerek oradaki insanlara dağıtım yapılmaktadır. Geçmiş senelerde et dağıtımında kendisine et verilen toplulukların İslamiyet’i seçerek Müslüman olmaları, defaten şahit olunan olaylardır. Rasülüllah (s.a.s) Efendimiz ’in “Hayra delalet eden hayrı yapan kişi gibidir” buyurduğu üzere bizlerde kurbanlarımızla oradaki kardeşlerimiz ile yakınlaşmış, diğer insanlarla da kardeşlik bağı kurmuş oluyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığımız ve Türkiye Diyanet Vakfının bu seneki 500 bin vekalet yoluyla kurban bağışı hedeflenmektedir. Bu hedeflere sizlerin gayretleri ve çalışmaları neticesinde ulaşacağız” dedi.

Tanıtım toplantısına Diyanet İşleri Başkanlığı Müşaviri Recep Sönmez, ilçe müftüleri ve din görevlileri katıldı.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?