banner203

banner250

Rus öğretmen ezandan etkilendi Müslüman oldu

Rus vatandaşı Tatiana, Nevşehir Müftülüğünde düzenlenen törende Kelime-i Şehadet getirerek Müslüman oldu.

Nevşehir Müftülüğü 18.02.2020, 11:31
Rus öğretmen ezandan etkilendi Müslüman oldu
© Diyanet Haber

Rus vatandaşı Tatiana, Nevşehir Müftülüğünde düzenlenen törende Kelime-i Şehadet getirerek Müslüman oldu ve Elif ismini aldı.

- İstanbul'da Sultan Ahmet meydanında dinlediğim ezandan çok etkilendim

Üç yıl önce geldiği İstanbul'da Sultan Ahmet meydanında gezerken dinlediği ezandan çok etkilendiğini ve İslam dinini araştırmaya başladığını, araştırmalarının sonucunda Müslüman olmaya karar verdiğini ifade eden Tatiana, “Buradaki arkadaşlarımdan ve kitaplardan İslam dinini öğrendim. Üç yıldır İslam dinini araştırıyordum, Allah'ın huzurunda ve şahitlerin şehadetinde İslamiyet'i isteyerek, severek ve bir baskı altında kalmadan seçtim, çok mutluyum.” sözleriyle duygularını dile getirdi.

Rusya’da yaşayan Tatiana, Kapadokya gezisi için arkadaşları ile birlikte geldiği Nevşehir’de, İl Müftülüğüne müracaat ederek Müslüman olmak istediğini beyan etti.

Kendi arzusu ile Müslüman olmaya karar veren Hıristiyan Rus vatandaşı Tatiana için Nevşehir İl Müftülüğünde “İhtida Merasimi” düzenlendi.

Kur’an-ı kerim tilavetiyle başlayan merasimde, Tatiana'ya İslam dini hakkında özet bilgiler veren İl Müftüsü Yakup Öztürk, “İslam’ın temelinin Allah’ın varlığına ve birliğine inanmak” olduğunu belirtti.

İhlas Suresi’nin mealini okuyup açıklayan İl Müftüsü Öztürk, “ikinci önemli esasın Hz. Muhammed’in (s.a.s.) Allah’ın kulu ve elçisi olduğunu kabul etmek” olduğunu söyledi.

Müftü Öztürk’ün imanın esaslarını ve İslam’ın şartlarını kısaca anlatıp, Kelime-i Şehadet getirerek anlamını açıklamasının ardından Tatiana Kelime-i Şehadet getirdi.

İl Müftüsü Öztürk, Müslüman olan ve Elif ismini alan Tatiana’yı tebrik ederek yeni hayatında başarılar diledi.

“İyi bir Müslüman olabilmek için iman, ibadet ve ahlak kurallarına uymak gerektiğini, kurallara uyabilmek için de öğrenmek ve öğrendikçe tatbik etmek gerektiğini” belirten İl Müftüsü Öztürk, merasim sonunda Elif hanıma “İhtida Belgesi” ile birlikte Kur'an-ı Kerim ve ilmihal ile Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarından çıkan ve İslam’ı anlatan çeşitli kitaplar hediye etti.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (1)
Muhammed abdullah 2 yıl önce
Alla h hep birlikte haylı hızmete mevefekeylısın
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?