banner297

banner319

Engelli Bireylerle Doğru İletişim konferansı

banner265

Muğla İl Müftülüğü, personele yönelik “Engelli Bireylerle Doğru İletişim” konulu konferans düzenledi.

Muğla Müftülüğü 21.01.2022, 14:46
Engelli Bireylerle Doğru İletişim konferansı
© DİHA

Muğla İl Müftülüğü Engelli Koordinatörlüğünce Müftülük personeline yönelik “Engelli Bireylerle Doğru İletişim” konulu konferans düzenlendi.

Konferansa Gören Kalpler Muğla Dernek Temsilcisi Seher Yılmazer konuşmacı olarak katıldı.

Konferansın açılışında konuşan İl Müftüsü Yaşar Çapçı, Abdullah İbn Ümmü Mektum örnekliğinde İslam’ın engelli bireylere verdiği değere işaret etti.

İl Müftüsü Çapçı, "Kur'an'ı yanlış anlamanın bugün İslam toplumunu zor bir süreçte tuttuğunu" dile getirdi.

Ardından "Engelli Bireylerle Doğru İletişim" konulu konferansını vermek üzere kürsüye davet edilen Seher Yılmazer, toplumun engelli bireylere bakış açılarında problem olduğunu, bu durumun düzelmesi gerektiğini söyledi.

Her kurumun bu konuda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini belirten Yılmazer, kendisinin 7 yaşında bir kaza sonucu gözlerini kaybettiğini, 17 yaşına kadar çeşitli tedaviler gördüğünü ancak çaresinin olmadığını anladığında bu durumu kabullendiğini, hayatı yaşamada durumunu asla bir engel olarak görmediğini ve topluma birçok alanda faydalı biri olmak için çaba sarf ettiğini aktardı. 

"Her birey bir engelli adayıdır" ifadesinin kusurlu olduğunu belirten Yılmazer, kişinin bir engelli olabileceğini düşünerek başkasına yardım etmesinin doğru olmadığını ve yardımlaşmanın başlı başına insani bir vazife olduğunu dile getirdi.

Programda İl Müftü Yardımcısı Sema Özbakış ile İl Müftülüğü Engelli Koordinatörü Gülsüm Toraman, İl Müftülüğünce engellilere yönelik sürdürülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Kaynak: Diyanet Haber
banner279
Yorumlar (0)