banner243

banner239

Müslümanlar heyecanını hiçbir zaman yitirmemeli

2020 Yılı Mevlid-i Nebi Haftası Basın Toplantısı'nda konuşan Manisa İl Müftüsü Mustafa Soykök, ‘‘Müslümanlar Peygamberimizin örnekliğini, onun insanlığa vermek istediği mesajı, soluğu, heyecanı hiçbir zaman yitirmemelidir" dedi.

Manisa Müftülüğü 27.10.2020, 09:45
Müslümanlar heyecanını hiçbir zaman yitirmemeli
© Diyanet Haber

Manisa İl Müftülüğü, Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle Türkiye Diyanet Vakfı Manisa Kadın Aile ve Gençlik Çalışmaları Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi.

"Hz. Peygamber ve Çocuk" temasıyla düzenlenecek olan Mevlid-i Nebi Haftası etkinliklerinin tanıtıldığı toplantıda konuşan İl Müftüsü Mustafa Soykök, "Peygamberimizi sadece anmak değil anlamak ve onun izinden gitmek için sadece bir hafta değil her zaman Peygamberimizi konuşmamız gerekiyor" dedi.

"Müslümanlar heyecanını hiçbir zaman yitirmemeli"

Bu yıl Mevlid-i Nebi Haftası'nda "Hazreti Peygamber ve Çocuk" temasının işleneceğini anımsatan İl Müftüsü Soykök, "Bu hafta çok önceden 'Kutlu Doğum Haftası' olarak kutlanırdı. Başkanlığımız bir irade gösterdi ve Hicri takvime göre kutlanmasına karar verildi. 3 yıldır Mevlid-i Nebi Haftası olarak kutlanıyor. Peygamber Efendimizin doğumu Hicri takvime göre Rebiülevvel ayının 12. günü yani Miladi takvime göre bu sene 28 Ekim Çarşamba gününe denk geliyor. Peygamberimizin doğduğu haftayı Mevlid-i Nebi Haftası olarak kutluyoruz. Peygamberimiz insanlığın kurtuluşudur. Başka peygamber gönderilmeyecektir. Efendimiz kıyamete kadar bu ümmetin Peygamberidir. Bütün insanlık Peygamber Efendimizin ümmetidir. Ümmet ikiye ayrılır. Ümmet-i davet ve ümmet-i icabet. Bizler ümmet-i icabetiz. Peygamberimizin davetini kabul etmişiz. Bir de ümmet-i davet vardır. O da Peygamberimizin soluğunu, mesajını almaya hazır, bekleyen insanlar. Müslümanlar Peygamberimizin örnekliğini, onun insanlığa vermek istediği mesajı, soluğu, heyecanı hiçbir zaman yitirmemelidir" ifadelerini kullandı.

"Peygamberimizi anmak yetmiyor, onu anlamalıyız"

Peygamber Efendimizi sadece anmak değil anlamak için bu haftaların idrak edildiğini kaydeden Müftü Soykök, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Peygamberimiz bundan bin 400 sene önce yaşamış bir insan. Tarihi bir kimliği var ama onun sünneti kıyamete kadar. Peygamberimizin mesajını, insanlığa hayat verecek ilkelerini anlamamız ve özümsememiz, çağın sorunlarına Müslümanca, hakça, adaletle hükümler ve çözümler getirmemiz gerekiyor. Bir daha kıyamete kadar peygamber gelmeyeceğine göre, Peygamberimizin mesajını insanlara bizler ulaştıracağız. ABD'de kısa bir süre din görevlisi olarak görev yaptım. Orada Mustafa Karataş hocamız bir cuma vaazında oradaki Müslümanlara şunları söyledi: 'Dünyadaki tüm Müslümanlar sadece bir şey üzerinde söz verse, anlaşsak tüm dünya Müslüman olur' dedi. Herkes 'Hocam o bir şey nedir? Bizi burada herkes terörist gibi görüyor' dedi. Mustafa Karataş Hocamız, 'Hiç yalan söylemeyeceğimize dair söz versek, bütün dünya Müslüman olur' dedi. Aile hayatımızda da öyle. 'Karı koca el ele tutuşur, birbirlerine sevgiyle bakarsa, Allah o eşlerin bakışlarındaki sevgiden dolayı günahlarını parmaklarının ucundan döker' diyen bir Peygamber. Resulullah'ı anmak yetmiyor, onu anlamalıyız ve yürüdüğü yolu yürümeliyiz. Yeryüzünde gerçekleştirmeye çalıştığı bir devrim vardır, yeryüzünde adaleti, barışı tesis etmeye çalışmıştır.

"Her çocuk bir umuttur"

Bu yılki temamız Hz. Peygamber ve Çocuk. Bu dünya çocuklar için her geçen gün daha da yaşanılmaz hale geliyor. Yeryüzünde sadece çocukları öldürmek için bombalar var, çocuk işçiler var, çocuk mülteciler var. Bu acıyı hissetmemiz lazım. Bir an önce Müslümanlar olarak insanlığa bir şeyler söylemeliyiz. Temiz içme suyundan mahrum 1 milyar insan yaşıyor. Her 8 saniyede bir insan mülteci konumuna düşüyor. Yaşadığımız dünya böyle olmak zorunda değil. Efendimizin mesajını anlamak, anlatmak hepimizin görevidir. Yeryüzü bu gidişattan kurtulmalı. Çocuklarımız Allah'ın bir emanetidir. Bir bağışı, lütfudur. Bizim ebeveynler olarak çocuklarımıza karşı yaptığımız hatalar var, hafta boyunca bunları da konuşacağız. Pandemi sebebiyle geniş katılımlı programlar yapamıyoruz. Az katılımlı, daha çok cami merkezli programlar yapacağız. Kahvehaneleri Gençlik Kollarımız ziyaret edecek. Sadece bu hafta değil, Efendimizi her zaman konuşmalıyız. Her yönüyle örnek teşkil ediyor. Peygamber Efendimizin çocuklarla olan yakın ve samimi davranışlarını hepimiz biliyoruz. Çocukları ciddiye almıştır. Cami dışında suyla oynayan çocuklarla birlikte oynayan, namazda sırtına binerek atçılık oynayan torunuyla olan diyaloğunu, cuma hutbesini kucağında çocukla veren bir Peygamber, bir devlet başkanı, bir ümmetin lideri. Efendimizin çocuklarla diyaloglarıyla ilgili onlarca, yüzlerce olay var. Peygamberimizin çocuklarla olan bu iletişim ve davranışlarını konuşmamız lazım. Her çocuk bir umuttur. Her çocuk çocukluktan yeşerecek bir insandır."

Manisa İl Müftüsü Mustafa Soykök, Mevlid-i Nebi Haftası anısına basın mensuplarına gül ve kitap takdim etti.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?