Hac farizasını yerine getirmek üzere kutsal topraklara gidecek hacı adayları il müftülüklerince düzenlenen törenlerle uğurlanıyor.

Aydın

Hac ibadetini yerine getirmek üzere Aydın’dan yola çıkan 300 hacı adayı, Bey Camii önünden telbiye, dua ve gözyaşlarıyla uğurlandı.

aydın-11-10

Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından İl Müftü Yardımcısı Mehmet Atay hacı adaylarını tebrik edip, dua etti.

Yapılan duanın ardından hacı adayları mukaddes topraklara uğurlanmak üzere İzmir Havaalanına doğru yola çıktı.

Törene İl Müftü Yardımcısı Melek Sevindi, Efeler İlçe Müftüsü Mehmet Yorulmaz, hacı adayları ve aileleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Ardahan

Hac ibadetlerini yerine getirmek üzere kutsal topraklara gidecek kafile, yakınlarıyla Ardahan Dervişbey Camii'ne geldi.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ve ilahilerin okunduğu programda duygu dolu anlar yaşandı.

ardahan-hacı-adayları-11

Hacı adaylarının coşkusuna ortak olan İl Müftü Vekili Dr. Mustafa Demir, cami önünde düzenlenen törende dua etti.

Hacı adayları yapılan dua ve vedalaşmanın ardından kutsal topraklara uğurlandı.

Balıkesir

Diyanet İşleri Başkanlığı Organizasyonu ile Balıkesir'den hac farizasını yerine getirmek üzere kutsal topraklara gidecek hacı adayları için uğurlama programı düzenlendi.

balıkesir-22-1

Karesi Hafız Mehmet Arabacıoğlu Camii yanında gerçekleştirilen merasimde Altıeylül İlçe Müftüsü Hayati Yelkovan'ın başkanlık ettiği 192 kişilik hac kafilesi, İl Müftüsü Celal Sürgeç'in yaptığı duanın ardından yola çıktı.

Hacı adaylarının 21 Haziran'a kadar gruplar halinde kutsal topraklara gideceği belirtildi.

kars-22-4

Kars

Hac kurasında kutsal beldelere gitmeye hak kazanan Karslı hacı adayları düzenlenen merasimle uğurlandı.

kars-11-8

Kars İl Müftülüğü Hac ve Umre Bürosunca Fethiye Camii önünde düzenlenen programda Kars Valisi Türker Öksüz, Kars Milletvekili Çalkın ve İl Müftü Vekili Tunç tarafından konuşmalar gerçekleştirildi.

Müftü Vekili Tunç tarafından yapılan duanın ardından kafile başkanlarının rehberliğinde hacı adayları, kutsal topraklara telbiye, dua ve gözyaşlarıyla uğurlandı.

Kilis

İl Müftülüğünce Hacı Ömer Faruk Kayabaş Camii önünde düzenlenen programda hacı adayları yakınlarıyla bir araya geldi.

kilis-11-13

Hacı adaylarına hitap eden İl Müftü yardımcısı Cengiz Çolak, "Hacılar Allah’ın seçkin misafirleridir. Tövbe istiğfar ederlerse hemen onları bağışlar, dua ederlerse hemen dualarını kabul eder, şimdiden haccınızın mebrur olmasını, salimen gidip ğanimen dönmenizi Cenabıhak’tan niyaz ediyorum." dedi.

kilis-22-5

Yapılan duanın ardından hacı adayları, aileleriyle vedalaşarak otobüslerle Gaziantep Havalimanına doğru hareket etti.

Kilis’ten toplam 128 vatandaşın kutsal topraklara gönderildiği belirtildi.

van-11-5

Van

Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonu ile Van’dan kutsal topraklara gidecek hacı adayları kutsal beldelere dualarla uğurlandı.

Van İl Müftülüğü tarafından Van Ferit Melen Havaalanında düzenlenen törende Van İl Müftü Yardımcısı Sacit Emiri, İl Müftülüğü Hac ve Umre Şube Müdürü Mahmut Çakır, hacı adaylarını dualarla uğurladı.

van-22-3

Tokat

Tokat'tan Diyanet İşleri Başkanlığı organizesinde hacca gitmek üzere yola çıkan 203 kişilik hacı kafilesi, dualar eşliğinde uğurlandı.

Tokat Havalimanında gerçekleşen programda hacı adaylarına hitap eden Vali Numan Hatipoğlu, "Değerli hacı adayları, sizler kutsal topraklara yola çıkarak önemli bir ibadeti yerine getirmek için yola çıktınız. Hac, inancımızın en kutsal ve anlamlı görevlerinden biridir. Rabbim, dualarınızı kabul etsin ve sizi sağlıklı bir şekilde kutsal topraklara ulaştırsın. Bu yolculukta birlik ve beraberlik içinde olmanızı temenni ediyorum. Yolunuz açık, dualarınız kabul olsun." dedi.

tokat-11-4

İl Müftüsü Pamuklu ise hac ibadetinin anlamını vurgulayarak "Hac, arınma ve sabır gerektiren bir süreçtir. Bu kutsal yolculukta amacımıza ulaşabilmek için zihnen, fikren ve kalben inancımıza yoğunlaşma zamanıdır. Rabbim, yapacağınız hac ibadetinizi kabul eylesin, salimen gidip ğanimen dönebilmenizi nasip etsin." diye konuştu.

İl Müftüsü Yardımcısı Haydar Hüyük'ün yaptığı dua sonrasında, hacı adayları ve yakınları duygusal anlar yaşadı.

Isparta

Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonu ile Isparta’dan kutsal topraklara gidecek hacı adayları dualarla uğurlandı

Müftülük Hacı Ramazan Yayla Camii'nde düzenlenen programda  konuşan Isparta Valisi Aydın Baruş, "Sizlere sağlıklı ve hayırlı bir yolculuk diliyoruz. Gittiğiniz mübarek beldelerde ve ziyaret ettiğiniz yerlerde ülkemiz ve milletimiz adına dua etmeyi unutmayınız. Milletimizin birlik ve beraberliği için dua etmeyi unutmayınız." dedi.

ısparta 11

İl Müftüsü Vekili Halil Taş’ın yaptığı duanın ardından Isparta hac kafilesi, aileleriyle vedalaşarak otobüslerle Isparta Havalimanına doğru hareket etti.

348 kişilik kafilenin uğurlanma merasiminde din görevlilerinin seslendirdiği ilahiler, telbiye, tekbir ve salavatlar hacı adaylarına ve yakınlarına duygusal anlar yaşattı.

Bu yıl 638 vatandaşın kutsal topraklara gideceği bildirildi.

Sakarya

Sakarya’dan Diyanet İşleri Başkanlığı organizesi ile hacca giden hacı adayları Sakarya Otobüs Terminalinden dualarla uğurlandı.

sakarya-11-4

İl Müftüsü Mehmet Aşık hacı adaylarına "Rabbimize hamdolsun ki onun emrettiği ibadeti yapmak için evinizden, eşinizden, çocuklarınızdan ve komşularınızdan helalleşerek ayrıldınız. Şimdide inşallah dualarla buradan okunan Kur’an’ın bereketiyle yola çıkacaksınız, Rabbim yolunuzu açık eylesin." niyazında bulundu.

Kutsal-topraklara-yolculuklar-sürüyor10

Bolu

Bolu'dan Diyanet İşleri Başkanlığı organizesi ile hacca giden hacı adayları Bolu Otobüs Terminal'inden dualarla kutsal topraklara uğurlandı.

Hacı adaylarına hitap eden İl MüftüsüAli Rıza Tahiroğlu, hac ibadetinin İslam alemi ve müminler için önemine vurgu yaparak, "Bugün Bolu’dan 198 hacı adayımızı kutsal topraklara uğurlayacağız. Hac, ömrünüzde bir defa yapacağınız başlangıcından sonuna kadar çeşitli zorluklarla karşılaşabileceğiniz, saygı, sevgi, hoşgörü ve en önemlisi sabır gerektiren bir ibadettir." diye konuştu.

Kutsal-topraklara-yolculuklar-sürüyor11

Muğla

Muğla'dan Diyanet İşleri Başkanlığı organizesi ile hacca giden hacı adayları İl Müftülüğü Binası önünde düzenlenen tören ile kutsal topraklara dualarla uğurlandı.

İslam'ın beş temel üzerine kurulduğunu belirten İl Müftüsü Yaşar Çapçı, bu esasların başında namaz ibadetinin geldiğini ve namazın asla terkedilmemesi gereken bir ibadet olduğunu aktararak bu beş temel esastan bir diğerinin ise hac ibadeti olduğunu belirtti.

Kutsal-topraklara-yolculuklar-sürüyor12

Ağrı

Ağrı İl Müftülüğü tarafından düzenlenen programla hacı adayları kutsal topraklara uğurlandı.

Ulu Camii'nde gerçekleştirilen törende konuşan Ağrı İl Müftüsü Celal Büyük, hacı adaylarının kutsal topraklarda hac vazifesini en iyi şekilde değerlendirmesi gerektiğini ifade ederek, "Bugün dualarla sizleri rahmana misafir olmak üzere uğurluyoruz. Lütfen, ömürde bir nasip olan bu önemli ve anlamlı zaman dilimini orada dolu dolu geçirerek kazançlı çıkın. Her dakikanın kıymetli olduğunu unutmadan tevbei istiğfar edip vaktinizi ibadetle doldurmaya gayret edin. Cenabı Hak şimdiden hac ibadetinizi kabul etsin." dedi.

Kutsal-topraklara-yolculuklar-sürüyor13

Denizli

Denizli’den Diyanet İşleri Başkanlığı organizesi ile hacca giden hacı adayları Üçler Mahallesi Hilal Camii’nde düzenlenen tören ile kutsal topraklara dualarla uğurlandı.

Hacı adayları İl Müftü Vekili Ramazan Özgün Türkmen tarafından yapılan duanın ardından kutsal topraklara uğurlandı.

Kutsal-topraklara-yolculuklar-sürüyor13-1

Sivas

Sivas İl Müftülüğü tarafından Diyanet İşleri Başkanlığının organizasyonuyla kutsal topraklara gidecek hacı adayları için Şehirler Arası Otobüs Terminali'nde program düzenlendi.

Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından konuşan İl Müftüsü Ahmet Celalettin Altunkaya, "Gittiğiniz mübarek beldelerde ve ziyaret ettiğiniz yerlerde ülkemiz ve milletimiz adına dua etmeyi unutmayınız. Milletimizin birlik ve beraberliği için dua etmeyi unutmayın. Sizlerin de ilimizi oralarda en güzel şekilde temsil edeceğinize inancımız tamdır. Bu vesileyle şimdiden haccınızın mebrur olmasını Cenabı Hak’tan niyaz ediyorum. Rabbim sağlıklı şekilde gidip gelmeyi nasip eylesin.” dedi.

Editör: Ömer Ceylan