Kırıkkale İl Müftülüğü organizesinde "Mevlid-i Nebi Haftası ile Camiler ve Din Görevlileri Haftası" münasebetiyle çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Bu kapsamda İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse’nin konuşmacı olarak katıldığı programa İl Müftüsü Hasan Hayri Yaşar, öğretim üyeleri, il müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, din görevlileri ve vatandaşlar katıldı.

kırıkkale mevlidi nebi 2023-2

Yoğun katılımın olduğu program öncesinde Merkez Nur Camii Müezzin Kayyım’ı Mehmet Sulukan, ilahi dinletisi sundu.

kırıkkale mevlidi nebi 2023-4

Programın açılışında konuşan İl Müftüsü Hasan Hayri Yaşar, programa katılan davetlilerin ve tüm din görevlilerinin "Mevlid-i Nebi ile Camiler ve Din Görevlileri Haftasını" kutladı.

kırıkkale mevlidi nebi 2023-6

Akabinde İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektör’ü Prof. Dr. Saffet Köse, "Peygamberimiz, İman ve İstikamet" konulu konferans verdi.

Konferansta asıl istikametin Allah Resulü Hz. Muhammed Mustafa (sav)’in gittiği istikamet olduğunu, biz ümmetinin de o istikamette olmamız gerektiğini belirten Rektör Köse, "Biz efendimiz Aleyhisselam’ı seviyoruz ona inanıyoruz, ona iman ediyoruz, onu gölümüzde taşıyoruz, ruhumuzda yaşıyoruz, bizi de buraya getiren bu sevgidir. Bu sevginin de bir karşılığı var inşallah. Bunu bu  dünyada aldığımız gibi ahiret yurduna gittiğimizde de Efendimiz Aleyhisselam’ı ziyaret etmek suretiyle Havz-ı Kevseri’nin Livaül Hamd Sancağı altında onu görmek suretiyle bu sevgiyi taçlandırırız." dedi

Mevlid-i Nebi Haftası'nın hayırlara vesile olmasını dileyen Rektör Köse şunları kaydetti:

"İstikamete engel olan en önemli şey nefistir. İstikametimize engel olabilecek tuzakları her fert kendi nefsinde muhasebe ederek, önceden tedbir alarak, istikametinden sapmadan, sırat-ı müstakim üzere yoluna devam edebilmeli. Bu tuzakların başında nefsimiz, şöhret olma isteği, makam, mal hırsı gibi husular yer almaktadır."

kırıkkale mevlidi nebi 2023-8

İşitme engelli vatandaşların da katıldığı programda İl Engelli Koordinatörü Vaiz Ayşe Er Eliaçık tarafından konuşmalar işaret diliyle aktarıldı.

kırıkkale mevlidi nebi 2023

Program sonunda Rektör Saffet Köse ve  İl Müftüsü Hasan Hayri Yaşar tarafından hatimle teravih namazı kıldıran din görevlilerine, bu yıl içerisinde yüksek lisans eğitimini tamamlayan din görevlilerine ve Kur’an-ı Güzel Anlama Yarışması'nda dereceye giren öğrencilere hediye takdim edildi.

Editör: Kırıkkale Müftülüğü