banner250

banner203

Kayseri Melikgazi'de sadaka-ı cariye

Küçükşahin ailesinin katkıları ile Melikgazi İlçesi Mimarsinan Bahçelievler Mahallesi’nde yaptırılan Bekir-Fazilet Küçükşahin Kur’an Kursu düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Kayseri Müftülüğü 11.11.2018, 23:31
Kayseri Melikgazi'de sadaka-ı cariye

Törenin açılış konuşmasını yapan Melikgazi İlçe Müftüsü Yahya Polat, 

“Melikgazi ilçemizde yatılı erkek Kur’an kurslarımızın sayısı 3’tür, yatılı kız Kur’an kurslarımızın sayısı 4’tür. Ve gündüzlü Kur’an kurslarımızla beraber 107 Kur’an kursumuz var. Yetişkin bayan kardeşlerimizin içerisinde olduğu Kur’an kursu öğrencilerimizin sayısı hafızlarımızla beraber 6 bin civarındadır. Ve fahri öğreticilerimizle beraber 431 Kur’an kursu öğreticimiz var. Burada 4-6 yaş grubu öğrencilerimiz var; sayıları 40 civarındadır. İlçemiz çapında ise küçük öğrencilerimizin sayısı 4500 civarındadır. İlçemiz çapında 4-6 yaş grubu öğrencilerimizin bulunduğu 142 sınıf var. Bu Kur’an kursumuz hayır sahibi Celal Küçükşahin tarafından kısa zaman içerisinde yaptırıldı. 3 sınıfımız var. İçerisinde mescidi, küçük çocuklarımızın oyun odası ve öğreticiler odası var. Celal Küçükşahin kardeşimiz annesinin ve babasının adına yaptırdılar. En güzel bir sadakayı cariye, kalıcı bir hayırdır. Ben hayır sahibi Celal Küçükşahin’e huzurlarınızda gönülden teşekkür ediyorum. Bu kursumuzun çevre düzenlemesini de Melikgazi Belediye Başkanlığımız temin etti. Bu vesileyle Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’a teşekkür ediyorum. Ve bu eserin meydana gelmesinde katkısı olan bütün kardeşlerimize gönülden teşekkür ediyorum”  diyerek sözlerini tamamladı. 

Daha sonra sırasıyla konuşan Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, “Böyle güzel bir eseri şehrimize kazandıran hayırseverimize minnet duyuyorum. Kayseri hayırseveriyle meşhur olunan ve hayırseveriyle anılan güzel bir şehirdir. Şehrimizin ve insanımızın kıymetini bilmemiz, birbirimize sahip çıkmamız gerekiyor.  “Allah’a dayan Sa’y’e sarıl Hikmete ram ol Yol varsa budur bilmiyorum başka çıkar yol.” 

İnşallah Kur’an’a sarılıp Kur’an’a hizmet edenlerden oluruz. Burada bir Kur’an kursunu açıyoruz. Melikgazi Belediyesi olarak meclisimizden aldığımız kararlar doğrultusunda buradan sonra iki tane camimizin de temelini atıyoruz. Eskiden belediyelerin cami temelini atması düşünülemezdi. Kamu kurum ve kuruluşlarımızda, sivil toplum örgütlerimizde, belediyeler olarak kendi içimizde hep bir dayanışmanın örneklerini sergiliyor, en güzel çalışmaları üretiyor ve elhamdülillah onun bereketini yaşıyoruz. Bu Kur’an kursunun yapımında emeği geçen başta değerli hayırseverimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Melikgazi Kaymakamı Erkaya Yırık, “Çocukların Kur’an düsturu üzerine yetiştirilmesi onların hem bu dünyada hem de öbür dünyada mutlu birey olmaları, ubudiyeti iyi yapan birer insan olmaları için son derece gereklidir. İnsan eğer kendini bilirse Rabbini de biliyor. İşte bu Kur’an kursunda çocuklarımız kendilerini bilmeyi öğrenecekler, yapılması gereken tüm gerekleri burada öğrenecekler ve burada hayata daha güçlü bir şekilde hazırlanacaklar. 

Çok kazanılan malın kullar için bir lütuftan da öte bir imtihan olduğunu Kayserililer son derece iyi biliyor. İşte Celal Küçükşahin hemşehrimiz de bu kazancının vatandaşımımıza, toplumumuza gerekli olan kısmını burada bu Kur’an kursunu yaptırmak suretiyle milletimizin hizmetine dönüştürmüştür. Ben bu vesileyle burada bu programı düzenleyen müftülüklerimize ve bu hizmetin gerçekleştirilmesinde katkısı olan Celal Küçükşahin’e teşekkürlerimi iletiyorum. Allah hayırlarını kabul etsin” diyerek sözlerini tamamladı. 

Bekir-Fazilet Küçükşahin Kur’an kursumuzun mahallemize ve ilçemize hayırlı olmasını temenni ederek sözlerine başlayan İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven,  “Bu Kur’an kursumuzun yeri belediyemize aittir. Belediye başkanımız zaten sizin bildiği, uzun süredir de Melikgazi’mize, şehrimize hizmet etmekten haz alan bir başkandır. Ben bu sebeple Melikgazi Belediye Başkanımıza, sizler adına teşekkür ediyorum. 

Ayrıca Bekir-Fazilet Küçükşahin Kur’an kursumuzun inşasını gerçekleştirerek annesinin babasının ismini veren Celal amcamıza da teşekkür ediyorum. Yüce Mevla ahirette mizanına koysun inşallah.  Peygamberimiz (s.a.s.) şöyle buyuruyor: “Bir kimse vefat ettiği zaman amel defteri kapanır. Ancak şu üç kişinin amel defteri kapanmaz. İlk olarak hayırlı bir evlat bırakan anne babanın amel defteri kapanmaz. O hayırlı evlat ne kadar iyilik güzellik yapıyorsa ondan hiçbir şey eksilmeksizin annesine babasına da yazılır. İkinci olarak insanların faydalanabileceği cami, Kur’an kursu, yol, köprü, sağlık ocağı gibi hayırlara vesile olacak inşaatlar bırakmak. Üçüncüsü de insanların faydalanacağı eserler bırakmak; yani kitaplar, ilim bırakmak ve öğrenciler yetiştirmek.” Yüce Mevla bu üçünden en az birisine sahip olabilmeyi nasip eylesin. Herkes ilim adamı olamayabilir, kitap yazamayabilir. Herkes zengin olamayabilir. Böylesine güzel eserler yapamayabilir. Ama hepimizin elinde hayırlı evlat bırakma imkânı var. Onun için siz kıymetli hanımefendilerden en önemli isteğimiz geleceğinize yatırım yapmak istiyorsanız evlatlarınızı ve torunlarınızı İslam’a, Kur’an’a hadim olarak yetiştirin. Özellikle bu Kur’an kursumuzda sabah 20, öğlen 20 olmak üzere toplam 40 tane yavrumuza hizmet veriyoruz. Bu çocuklarımız Kur’an, ahlak, edep, anne ve babaya saygıyı öğreniyorlar. Bu çocuklarımız vatanına, milletine, memleketine sevdalı olmayı öğreniyorlar. Bu Kur’an Kursları sebebiyle özellikle 4-6 yaş öğrencilerimizin gelecekte İslam’a, Kur’an’a hizmet edenler olarak yetişeceklerine inanıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmaların ardından İl Müftüsü Güven tarafından yapılan dua sonrası protokol tarafından kurdele kesilerek Kur’an Kursu açılışı gerçekleştirildi.
Daha sonra protokol tarafından Kur'an Kursu hizmet binası gezildi. Tören sonrası Melikgazi Belediyesi tarafından katılımcılara aşure ikramında bulunuldu.
 

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?