banner250

banner246

Kayseri'de Eller Şehitlerimiz İçin Semaya Kalktı

Kayseri İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven, 15 Temmuz'un yıldönümü vesilesiyle düzenlenen Kartal Şehitliği'ndeki ve Şehir Mezarlığı’ndaki anma töreni, şehit aileleri ve gazilerin katılımıyla verilen yemek, Hunat ve Bürüngüz Camii’ndeki mevlid programı gibi bir dizi etkinliğe katıldıktan sonra Cumhuriyet Meydanı'ndaki 15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi programına katıldı.

Kayseri Müftülüğü 17.07.2018, 20:42
Kayseri'de Eller Şehitlerimiz İçin Semaya Kalktı

Cumhuriyet Meydanı'nda yapılan programa, ellerindeki Türk Bayraklarıyla alanı dolduran binlerce Kayserili katıldı.

Kuran-ı Kerim'in okunması, salavat ve tekbirlerin getirilmesi ile başlayan program, İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven'in yaptırdığı dua ile devam etti.

Duasına “Ey bizleri 15 Temmuz gecesinde milletçe büyük bir felaketten, büyük bir badireden kurtaran Yüce Rabbimiz! Sana sonsuz hamd u senalar ediyoruz. hamdimizi, şükrümüzü dergah-ı uluhiyyetinde kabul eyle Allahım!

Ya İlahî, 15 Temmuz gecesi ülkemizin birlik ve bütünlüğüne, milletimizin hürriyet, irade ve bekasına yönelik ihaneti püskürtmek için hiç tereddüt etmeden tankların önüne yatan, silahlara meydan okuyan, bedenlerini bu vatan için siper eden, canlarını din ü devlet, mülk ü millet, istiklal ve istikbalimiz için feda eden ve şehadet mertebesine ulaşan aziz şehitlerimizin her birini sonsuz rahmetine gark eyle. Cennetinle ve cemalinle müşerref eyle Ya Rabbi!

Bütün şehitlerimizi, Bedir şehitleriyle, Uhud şehitleriyle, Çanakkale şehitleriyle birlikte haşreyle Allahım!

Kabirlerini pür nur, makamlarını âlî eyle Allahım! Her birine rahmet ve minnet borçlu olduğumuz mübarek şehitlerimizin anne, baba, eş, evlat ve yakınlarına sabr-ı cemil ihsan eyle Ya Rabbi!

İlahi! Ecdadından aldığı kudsi mirasa, vatanına ve istiklaline sahip çıkan, hukukuna kastetmek, izzet ve onuruna halel getirmek, şeref ve haysiyetini ayaklar altına almak üzere planlanan bu işgal karşısında Çanakkale ruhuyla yekvücut olan, göğsünü siper ederek bu hain kalkışmaya dur diyen bu necip milletimize asla zeval verme Allahım!

Geçmişten bugüne vatanını, bayrağını, dinini, istiklalini en muazzez varlığı bilen, 15 Temmuz gecesi ortaya koyduğu onurlu duruşuyla nesiller boyu şükran ve minnetle yâd edilecek olan aziz milletimizi mahzun etme Allahım!

Zalime karşı mazlumun yanında yer alan, gariplere, kimsesizlere, biçarelere çare olan, ırk, dil, din ayrımı gözetmeksizin kendisine sığınanlara bağrını açan, fakire, düşküne, yetime kol kanat geren bu millete hep rahmetinle muamele eyle Allahım! Bu ihanet kalkışmasına karşı duran, milletinin yanında yer alan silahlı kuvvetlerimizi ve güvenlik güçlerimizi her türlü kötülükten, şer, fitne ve fesattan muhafaza eyle!

Allahım! Suret-i Haktan görünerek din görüntüsü altında bu milletin arasına fitne, fesat tohumları ekenleri kahr u perişan eyle! Bizi dinle, imanla, Kur’an’la, Peygamberle, Allah ile aldatanlardan ve aldananlardan eyleme Allahım! Bu aziz millete karşı hile, oyun ve tuzak kuranların tuzaklarını kendi başlarına çevir ya Rabbi!

Ya İlahi! 15 Temmuz gecesi hainlere, zalimlere, ihanet şebekelerine karşı milletçe yekvücut olduğumuz gibi bundan sonra da bu birlik ve beraberliğimizi, huzur ve kardeşliğimizi daim eyle. Bölünüp parçalanmaktan, dağılıp bozulmaktan bizleri muhafaza eyle. Yaşadığımız bu meş’um hadiseden ders alarak milletçe birbirimize kenetlenmemizi lütfeyle Allahım!

Zalimlerin zulmüne rağmen bizi adaletten ve merhametten ayırma Allahım! 

Kötülerin kötülüklerine rağmen bizi iyilikten ayırma Allahım!

Dinimizin, devletimizin, milletimizin bekasını sarsacak her türlü dâhili ve harici düşmanlardan bizleri halas eyle! Biz sana dayandık, sana güvendik, gücümüzü sana imandan aldık, yıkılmamıza ve dağılmamıza izin verme Allah’ım!

İntikam hırsıyla adaletten şaşan, öfkesine kurban olup hakkaniyetten uzaklaşan, mağrur olup haddi aşan kullarından olmaktan sana sığınırız. Sen, milletimizin bu soylu direnişini bir adalet ve hakkaniyet direnişi olarak muzaffer eyle Allahım!

Ya Rabbi! Aziz milletimizin katkısıyla bütün şehitlerimiz için okuduğumuz 100 bin hatmi şerifi kabul eyle. Şehitlerimizin ruhlarına bağışlıyoruz makbul eyle. Makamlarını âli mekanlarını cennet eyle. Bu hatimleri okuyan, yapılan duaya amin diyen kardeşlerimizi de iki cihanda aziz eyle Allahım! 

Aziz şehitlerimizin hürmetine bizleri, ülkemizi, milletimizi, İslâm beldelerini ve tüm dünyayı her türlü savaştan, afetten, fitneden, fesattan muhafaza eyle Allah’ım!” diyerek devam eden İl Müftüsü Doç. Dr. Şahin Güven’in yaptırdığı bu duaya, tüm Kayseri halkı hep birlikte “Amin” dedi.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki programda ayrıca Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik ve Kayseri Milletvekilleri konuşmalar yaptı, sanatçılar Murat Belet ve İsmail Altunsaray ilahiler söyledi, kahramanlık türküleri okudu. Gecenin ilerleyen saatlerinde ise Kayseri’deki tüm camilerimizle birlikte Cumhuriyet Meydanı'daki sahneden de salâlar okundu. 

Sabah namazı ise İl Protokolünün de katılımı ile Bürüngüz Camii’nde hep birlikte eda edildi.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (1)
ilhan kaya emekliimam hatip sivas 1983 kayseri imam hatip lisesi mezunlarlndan kimderli tebrikler 2 yıl önce
Tebrikler selamlar