banner261

banner250

Prof. Dr. Türkmen: Vefa, mümin ahlakının bir gereğidir

Kahramanmaraş Türkoğlu İlçe Müftülüğünce düzenlenen "Peygamberimiz ve Vefa Toplumu" Konulu konferansta konuşan Prof. Dr. Sabri Türkmen, “Vefa, mümin ahlakının bir gereğidir.” dedi.

Kahramanmaraş Müftülüğü 25.10.2021, 00:49
Prof. Dr. Türkmen: Vefa, mümin ahlakının bir gereğidir
© DİHA

Türkoğlu Müftülüğünce “Mevlid-i Nebi Haftası” dolayısıyla düzenlenen “Peygamberimiz ve Vefa Toplumu” konulu konferansa, İstiklal Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sabri Türkmen konuşmacı olarak katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan konferansta katılımcılara hitap eden Prof. Dr. Türkmen, "Vefa, insanın bizatihi kendisinden başlamak suretiyle herkese ve her şeye karşı ortaya koyması gereken bir sorumluluktur. Vefa insanlığa, kainata, canlı ve cansız varlığından istifade ettiğimiz her şeye karşı borcumuzu ödemek demektir. Eğer vefa sıfatıyla yapılmış bir sıfat tamlaması olsaydı, o sıfata en çok yakışan isim Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s.) olurdu. Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s)’e ümmet olma şerefine nail olan mümin de vefalıdır, vefalı olmak zorundadır. Zira vefa, mümin ahlakının bir gereğidir." dedi.

Programın açış konuşmasını yapan İlçe Müftüsü Abdullah Rençber ise "Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) her alanda bizim için en güzel örnektir. Onun vefası, aile hayatı, Rabbi ile olan irtibatı, insanlığa ve diğer mahlukata olan şefkat ve merhameti bizler için en güzel vefa örnekleridir. Bugün toplumlarda kaybolan değerlerden biri de vefadır. Halbuki vefa, birey ve toplum hayatında, aile hayatında çok önemlidir. Bundan dolayı vefa duygusunu yeniden canlandırmak gerekmektedir." ifadelerini kullandı.

Program katılımcılara gül takdimi ile sona erdi.

Kaynak: Diyanet Haber
banner237
Yorumlar (0)