banner250

banner203

16 projeye toplam 720 bin lira ödül verilecek

​​​​​​​Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un talimatıyla camilerin daha estetik, erişilebilir, sağlam ve çevreye duyarlı olabilmesi amacıyla "Cami Tasarımı Fikir Yarışması" düzenleniyor.    

Diyanet Haber 19.01.2019, 03:08
16 projeye toplam 720 bin lira ödül verilecek

Bakanlıktan edinilen bilgiye göre, Diyanet İşleri Başkanlığının talebi, Bakan Kurum'un talimatıyla, toplumun sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılayabilen, çocuklara, kadınlara, gençlere, ihtiyarlara ve engelli vatandaşlara da hitap eden tasarımlara sahip camiler için fikir yarışması hazırlandı. 

Yarışmaya katılacak projelerdeki camilerde, geçmişin mimari anlayışını bugünün teknolojisiyle harmanlayan, mimari açıdan şehrin yapısına uygun, bölgesindeki ihtiyaca cevap verebilen, sosyal imkanlarla donatılmış olma özellikleri aranıyor.

Yarışmada camilerin, tarihsel gelişime katkı sağlayarak geleneksel tecrübeyi yaşatması, toplumun ihtiyaç ve beklentilerini karşılayan aynı zamanda günün imkanlarını da kullanan bir tasarım yaklaşımıyla ele alınması, ibadethane olmasının yanında günün her saati hayatın aktığı yaşam alanları olmasına yönelik fikirlerin paylaşımı amaçlanıyor.

- Yarışmaya başvurular devam ediyor

Başvuru sahiplerinden, mimari açıdan tarihe, kültüre, geleneğe vurgu yapmaları, çevreyle uyumlu, sürdürülebilir, enerji verimliliği olan, iklimsel verileri, topografyayı gözeterek işletme planı çerçevesinde önceden düşünülmüş yaşayan ve yaşanan mekan kurguları bekleniyor.

Öte yandan doku, renk, ışık gölge, desen, boyut gibi mimariye ilham veren her türlü kavramın düşünüldüğü tasarımların yer alması isteniyor.

Başvuruların devam ettiği yarışma, 200 ve biner kişilik camiler olmak üzere iki kategoriye ayrılıyor. Bin kişilik cami için 3 bin 300 metrekarelik, 200 kişilik cami için ise 570 metrekarelik ihtiyaç programı belirleniyor.

- 16 projeye toplam 720 bin lira ödül verilecek

Cami tasarımlarında, engelli ve yaşlıların erişilebilirliği, kadınlara özel kullanım alanları ve imkanlar, çocuklar için özel alanlar olması bekleniyor.

Caminin ibadethane işlevinin yanında sosyal ve eğitim işlevlerini de üstlenebilmesi amacıyla ihtiyaç programında çok amaçlı salon, kütüphane, Kur'an kursları gibi çeşitli donatılara da yer verilmesi planlanıyor.

Yarışmayla toplumun her yaşta ve durumda camilerle bağının kurulması ve camilerden kopmaması hedefleniyor.

Projelerin son teslim tarihi 10 Nisan olan yarışmada, 200 ve biner kişilik kategorilerde, 3'er derece, 3'er mansiyon, 2'şer de satın alma olmak üzere seçilecek 16 projeye toplam 720 bin lira ödül verilecek.

DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ>>>

Yorumlar (21)
Mevlidiye Gokbas 3 yıl önce
InsaAllah oyle yerler yapilir cunku uzun yillar kadinlar ve cocuklar camiden uzak tutuldugu icin simdiki nesilin hali iyi olur....gelecekten umitliyim daha guzel seyler olacak diye dua ediyor ve calisma olarak gayret ediyoruz.. Dua ile..
Ahmet tonbaz 3 yıl önce
Kutluyorum..camilerimizi yoğun bakım ünitesi gibi görmeli ve hertür ihtiyaca cevap verebilmeli..camı müctemalatı kadar görevli arkadaslarımizinda aynı şekilde imar ve ihya edilmesi gerekiyor..önce empati ve iletişim de desteklenmeli..
Salih uyanık 3 yıl önce
Yeni yapılan camilerin altına veya yanına sosyal tesisler yapılması daha iyi olur.
Din görevlisi 3 yıl önce
Camilerin giderlerinin karşılanması için mutlaka gelir getiren birimlerin bu projeler de düşünülmesi gerektiğini düşünüyorum.
Muhteşşem 3 yıl önce
Diyanettiin bu projesi harika. Son yüzyılda yapılan camilerin estetikten uzak, halktan kopuk sadece cuma namazı için tasarlanmış gibi bir yapıya döndürülmüş olduğunu görüyoruz. Şimdi ise bu projeler sayesinde Selçukluda, Osmanlıda olduğu gibi hem torumlarımıza estetik açıdan bir şaheser, hem de içerisinde gençlik merkezleri, kütüphaneler, otoparklar, cami için gelir getiren dükkanlar(vakıf) yapılması suretiyle milletimizin gönlünde yer edecektir. Çünki bu durum cumalarda namazı müteakip denilerek para toplanmasının din görevlilerinin halk nezdindeki itibarsızlığını ortadan kaldıracaktır. Son olarak dib da her önüne gelene cami yapma izni vermemeli. Bir şehirde 5 cami yapılacağına 3 cami yapılsın ama tam teşekküllü olarak yapılsın.
Murat TUĞ 3 yıl önce
köyler için ayrı şehirler için ayrı proje istenmesi lazım bence?
Tahsin kilic 3 yıl önce
Neden sadece mimarlar katiliyor bizim fikrimiz olamazmi akil sadece mimardami var herkese acik olmali
Mehmet polat 3 yıl önce
Bence burada onemli olan cami estetiği değil.cami cemaatına katılan geleceğimizin temel taşları gençlerimize bu dini ve vatanı nasıl sevindireceğiz projelere önem vermeli
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?