banner250

banner203

Konarılı: "Bizim sabır, sebat ve dirayete ihtiyacımız var."

Günüşhane İl Müftülüğü “Biz Bir Aileyiz” temalı seminer düzenledi.

Gümüşhane Müftülüğü 21.02.2019, 14:38
Konarılı: "Bizim sabır, sebat ve dirayete ihtiyacımız var."
© Diyanet Haber

Gümüşhane İl Müftülüğü din görevlilerine yönelik “Biz Bir Aileyiz” temalı seminer düzenledi.

Seminere Diyanet İşleri Başkanlık Müşaviri Belgin Konarılı konuşmacı olarak katıldı.  

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan konferansın açış konuşmasını yapan İl Müftüsü Osman Ayas şunları söyledi:

“Biz dünya Müslümanları olarak bir aileyiz. Ülkemiz insanları ile bir aileyiz. Daha da özelleştirirsek Diyanet camiası olarak bir aileyiz. Aile olmadan toplumdan söz edemezsiniz. Aile, mükemmel ise toplum mükemmeldir. Aile, zayıf ise toplum da zayıftır, güçsüzdür. O halde güçlü bir ailenin imarı için çok çalışmalı ve gayret etmeliyiz.”

Daha sonra kürsüye gelen Belgin Konarılı ise ailenin tanımını yaparak şunları kaydetti:

“Doğudan batıya, kuzeyden güneye dünyanın dört bir yanına dağılmış mümin kardeşlerimizle biz bir aileyiz. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak merkez,  taşra ve yurt dışı teşkilatıyla, ülkemizin ve dünyanın dört bucağında hizmet veren yüz bini aşkın personelimizle biz bir aileyiz.

Sahih dinî bilgiden aldığı referansla yeryüzünün imarına talip, ilim ve hikmeti, düşünce ve sanatı harmanlayan bir donanıma sahip, toplum nezdindeki itibarının, nüfuzunun, değerinin ve sorumluluğunun farkında olan bir aileyiz. Kolektif bir şuurla ve engin bir yürekle hizmet eden, ümmeti kucaklayan, birleştiren,  bütünleyen ve huzura davet eden; ehliyet, liyakat, sadakat ve merhametten ödün vermeyen bir aileyiz.”

Konuşmasında kumsal sorumluluk ve aidiyetten de bahseden Konarılı, sözlerini şöyle noktaladı:

“Kurumsal sorumluluk ve aidiyet bilinci için; emanet ve ehliyete, temsil ve liyakate sadakat ve samimiyete, erdem ve şahsiyete ihtiyacımız var!

Tüketen değil besleyen,  üreten, değer veren,  sevgi ve saygıyla büyüyen, huzurlu, sağlıklı ve güçlü bir aile için; bizim bir birimize karşı sevgi ve merhametle davranmaya ihtiyacımız var. Bizim sabır, sebat ve dirayete ihtiyacımız var. Bizim hoşgörü, insaf ve adalete ihtiyacımız var! Bizim emanet, güven ve sadakate ihtiyacımız var! Bizim iffet ve mahremiyet bilincine ihtiyacımız var! Bizim edep, nezaket ve samimiyete ve en önemlisi duaya ihtiyacımız var.” 

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (1)
Cavit Konarili maşallah benim kızıma türkiye sevdalısı din sevdalısı dedesi hafız Mehmet Vehbi istiklal madalya sahibi subay büyük dedesi müderris müftü Ali rizadir evet ecdadını İslam'ın imanın Kur'an'ın yolundadır babası aciz hane işçi sonra 2 yıl önce
MaşAllah benim yavrum Allah'ın imanın inancının beden ecdadını yolundadır dedesi hafız Mehmet Vehbi Efendi büyük dedesi müderris ve Akşehir müftüsü Ali Rıza efendi Bendeniz işçi vedaha sonra vardiye görmeni İskenderun Demir Çelik'ten Allah'ın bugününe benim evlatlarım gibi Allah herkese nasip etsin amin