banner331

banner319

Akbulut: Yeryüzünde kurulan ilk sosyal kurum ailedir

Gaziantep İl Müftülüğünce düzenlenen "Baba Okulu Semineri"nde konuşan Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanı Akbulut, yeryüzünde kurulan ilk sosyal kurumun aile olduğunu söyledi.

Gaziantep Müftülüğü 09.03.2022, 17:47
Akbulut: Yeryüzünde kurulan ilk sosyal kurum ailedir
© DİHA

Gaziantep Müftülüğü sahih dini bilgi ve ahlaki değerler ışığında aileyi korumak, toplumda aile olma bilincini artırmak, ailede hak ve sorumluluklar açısından baba olmanın önemine dikkat çekmek amacıyla "Baba Okulu Semineri" düzenledi.

Semineri başarıyla tamamlayan kursiyerlere düzenlenen törenle belge verildi.

İl Müftülüğü Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen belge töreninde konuşan Diyanet İşleri Başkanlığı Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanı Sedide Akbulut, "Evlat vazgeçilmeyen duanın karşılığıdır. İbrahim (a.s)’ın ifadesi ile evlat göz aydınlığıdır. Kur'an-ı Kerim aileyi baba ile ikame ediyor. Baba, çocuğun bebeklikten halife olmaya doğru yürüyüşünün kahramanıdır." değerlendirmesinde bulundu.

Akbulut, "Kadın ve erkeğin yaratılmasıyla ilk aile kurulmuş oldu. Dolayısıyla ilk kurulan sosyal kurum ailedir. Ailenin bizdeki karşılığı ise yuvadır. Yuva; bir binadan yapıdan ziyade huzurun, bereketin ve adaletin bulunduğu yerdir." ifadelerine yer verdi.

Ailenin temelinde adalet, merhamet ve sevgi olması gerektiğini vurgulayan Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanı Akbulut, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sürekli babadan gizli bir şeyler yapılabileceği mesajları verildi. Anne ise çocuğa biraz nefes aldırmak, huzur bulmasını sağlamak niyetiyle babadan bazı şeyleri gizledi. Çocuk üzerindeki otokontrolü kaybetmemek içinse baba kimi zaman yanlış yol izledi. Adalet, merhamet ve sevgiden bahsediyoruz. Bu değerler ailenin temelinde olması gereken değerlerdir. Yüce Allah (c.c) Kur'an-ı Kerim'de aileyi baba ile ikame ediyor. Kendisine verilen emaneti insan olma onuruyla buluşturan, canından can, kanından kan veren kişidir baba."

Törenin açış konuşmasını yapan Gaziantep İl Müftüsü Dr. Hüseyin Hazırlar ise "Bu eğitimlere zaman ayıran ailelerimize teşekkür ediyorum. Bu eğitimleri ailede babanın rolünü güçlendirmek için düzenliyoruz. Dolayısıyla aile bağlarını kuvvetlendirmiş olacağız. Buraya gelerek aslında kendimize vakit ayırmış oluyoruz. Ayırdığımız bu vakitlerin huzur ve muhabbet olarak ailemize döneceğine inanıyorum." diye konuştu.

Konuşmaların ardından "Baba Okulu Semineri"ni başarıyla tamamlayan kursiyerlere belgeleri takdim edildi.

Kaynak: Diyanet Haber
banner276
Yorumlar (0)