banner250

banner246

Medeniyetimizde okul ve caminin ayrı bir yeri vardır

Elazığ İl Müftülüğünce düzenlenen ‘Okul Cami Buluşmaları’ 2019-2020 eğitim-öğretim yılında da devam ediyor.

Elazığ Müftülüğü 04.12.2019, 17:11
Medeniyetimizde okul ve caminin ayrı bir yeri vardır
© Diyanet Haber

Okul Cami Buluşmaları’ kapsamında Elazığ İl Müftülüğünce düzenlenen dördüncü yılın ilk programında kurum amirleri, öğretmenler, din görevlileri ve öğrenciler camide buluştu.

Elazığ Valiliği ile İl Müftülüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde sürdürülen ‘Okul Cami Buluşmaları’, 2019-2020 eğitim-öğretim yılında da devam ediyor.

Projenin 4’üncü yılı açılışı için Çatalçeşme Camii’nde tören düzenlendi.

Törene Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, İl Müftüsü Yusuf Sarıkaya, İl Milli Eğitim Müdür yardımcıları, İl Müftü yardımcısı, okul müdürleri, Evrensel Hafızlar Derneği Elazığ Şubesi Başkanı Zülfü Üçer, STK temsilcileri, cami ve Kur’an kursu görevlileri ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.

- Medeniyetimizde okul ve caminin yeri çok önemlidir

Harput Hamdi Başaran Kur’an Kursu öğrencisi Ahmet Burak Şimşek’in Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açış konuşmasını İl Müftüsü Yusuf Sarıkaya yaptı.

Müftü Sarıkaya, okul ile caminin birlikteliğine dikkat çektiği konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Bugün burada 4’üncü yılına giren ‘Okul Cami Buluşmaları’nın açılışını yapıyoruz. Bilindiği üzere medeniyetimizde okul ve caminin yeri tartışma kabul etmeyecek şekilde önemlidir. Birisi ruhen ve manen desteklerken diğeri ilmen bilgiler vermektedir. Bu projemizin amacı okul ile camiyi, öğretmen ile din görevlisini, manevi ilimlerle fen ilimlerini bir arada tutabilmek ve toplumun geleceğine bu anlayışın hâkim olmasını sağlamaktır.

Sevgili gençler; sizler bizim umudumuz, göz nurumuz ve geleceğimizsiniz. Bu camiler ve okullar sizindir. Camiler çocuğu, genci, yaşlısı, kadını ve erkeği ile bir mahallenin, bir yerleşim yerinin en önemli merkezleridir, tıpkı okullar gibi. Camiye gelmeyi, camide ders yapmayı ve ilgili hocalardan bilgi almayı ihmal ederseniz, büyüyünce hiçbirisine sahip olamazsınız. Değerli din dersi öğretmenlerimizden isteğimiz; okullarına yakın camilere gelerek din derslerini camilerde yapmalarıdır. Öğretmenlerimizle birlikte cami görevlilerimiz gelen çocuklarımıza ışık olmalı, önder olmalı, onları camiye ısındırıcı sözler söylemeliler. Yoksa gelecekle ilgili olarak çocuklarımız niye böyle şeklinde şikâyet etme hakkımız olmaz.

Projemizde okullar ve camilerimizi eşleştirdik. Böylelikle uyuşturucuya, teröre ve her türlü bağımlılığa karşı tabiri caizse panzehir okulun yanında cami, öğretmenin yanında din görevlisidir.”

Tüm insanlığın yeni bir medeniyet inşasına ihtiyaç duyduğunu belirten Vali Çetin Oktay Kaldırım ise bunun gerçekleşmesi için millet olarak milli ve manevi değerlere bağlı, bilgili ve donanımlı bir gençlik yetiştirmek gerektiğini belirterek şöyle devam etti:

“Çok güzel ve bereketli bir proje gerçekleştiriyoruz. Nasıl ki anne babalarınız size göz nuru olarak bakıyorsa, bizler de öğretmenler ve idareciler olarak aynı duygularla sizlerin milli ve manevi değerlere göre yetişmenizi istiyoruz. Ülkemiz ve milletimiz adına faydalı bireyler olmanız için elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz.

Hem manen hem ruhen beslenmeniz, ahlaklı birer birey haline gelerek, topluma ve insanlığa faydalı olmanızı sağlayacaktır. Peygamber Efendimiz’in buyurduğu gibi; ‘En faydalı kişi, insana ve topluma faydalı olanıdır.’ Bu zaviyeden bakarak bu anlayışla yetişmeniz ve öncelikle ahlaklı, mesleğinde iyi yetişmiş bireyler olarak sadece ailenize, Elazığ’a, Türk toplumuna değil, bütün insanlığa hizmet eden fertler haline gelmeniz arzumuzdur.

- Akıl ile kalbi meczetmeyen toplumların başarılı olma şansı yoktur

Çatalçeşme Camii’nde siz değerli öğretmen ve öğrencilerle bu amaç için bir araya geldik. Bir dönem bu topraklarda bir medeniyet inşa etmiş isek bunun temel amili o ruhu çok iyi kavramamızdır. Akıl ile kalbi meczetmeyen toplumların başarılı olma şansı yoktur. Başarılı olsalar da bu kısmi bir başarıdır.

Batı medeniyetinin üstünlüğü maddeye dayanan bir üstünlüktür. Dolayısıyla maddeyi önceleyen ve insana madde gözü ile bakan bir anlayıştır. Bu anlayışın insanlığa çok ciddi bir katkısı olmadığını da görmekteyiz. Sadece kendine çalışan toplumların diğer insanları sömürdüğüne şahit oluyoruz. Dolayısıyla toplum olarak aslında dünyaya yeni bir anlayış ve bakış zaviyesi ile yeni bir medeniyet inşa etmemiz gerekiyor. Burada önemli olan insanımızı geçmişten gelen medeniyetimizin değerleri ile buluşturarak, inancımız gereği ahlaklı ve topluma yararlı bireyler yetiştirmektir. Bugünün dünyasına baktığımız zaman insanlığın bu anlayışa hava kadar, su kadar ve ekmek kadar ihtiyacı olduğunu görmekteyiz.

Bu tür faaliyet ve projelerin çok anlamlı olduğunu düşünüyorum. Bizim medeniyetimizde cami ve okul çok önemlidir. Çünkü eğitim toplumun beynini oluşturur. Geleceğimizin mimarı olacak olan sizleri bu amaç ve hedefler doğrultusunda yetiştirmek için bizler gayret gösteriyoruz. Dünya bizden insanlık bekliyor. Gerek dünyanın, gerek içinde bulunduğumuz coğrafyanın ve gerekse İslam dünyasının bizden beklentileri var. Dolayısıyla kendimizi yetiştirirken bu bakış açışı ile yetiştirmemiz; başta aileler olmak üzere, öğretmenlerimiz ve din görevlilerimizin buna dikkat etmesi gerekir.”

Konuşmaların ardından İl Müftülüğü tarafından öğrencilere çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Açılış töreni sonrası Vali Çetin Oktay Kaldırım, katılımcılarla birlikte Çatalçeşme Yatılı Kız Kur’an Kursu’nu ziyaret ederek bilgi aldı.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (1)
Mehmet Şafak 2 yıl önce
Okul Cami Buluşmaları Projesi Elazığ'da çok faydalı oldu. Projenin Türkiye genelinde uygulanması elzemdir. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.