banner250

banner203

Deprem sonrası yıkılan Beyzade Efendi Camii yeniden inşa edilecek

Elazığ'da 24 Ocak 2020'de meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde ağır hasar aldıktan sonra yıkılan Beyzade Efendi Camii'nin yerine inşa edilecek cami için temel atma töreni düzenlendi.

Elazığ Müftülüğü 18.02.2021, 00:00
Deprem sonrası yıkılan Beyzade Efendi Camii yeniden inşa edilecek
© Diyanet Haber

Olgunlar Mahallesi'ndeki yerinde inşa edilecek ve 600 metrekare kapalı alana sahip olacak Beyzade Efendi Camii'nin temel atma töreni, İl Müftü Yardımcısı Özer Cömert'in Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Törende konuşan Vali Erkaya Yırık, depremden sonra izleri silmek için devletin tüm kademelerinin çalıştığını söyledi.

Çalışmalarda büyük bir ilerleme sağladıklarını belirten Yırık, şunları kaydetti:

"Deprem elbette evlerimizi, okullarımızı ve camilerimizi yıktı ama gönüllerimizi, milletimizi, ilimizi, şehrimizi imar etme düşüncemizi, kardeşliğimizi, birliğimizi ve beraberliğimizi yıkmadı. Bizdeki bu dayanışma ve muavenet duygusu olduğu sürece Allah'ın izniyle Elazığ'ımız tüm ihtiyaçlarını gidermeye devam edecek. Devletimiz burada kazmayı vurup temelini atıyor, inşallah hayırseverlerimiz de devamını getirecek. Allah burada yapılan tüm ibadetleri kabul buyursun, hayırlı olsun."

İl Müftüsü Selami Aydın da camiye ismi verilen "Beyzade Efendi" hakkında bilgi vererek şunları kaydetti:

"Bildiğiniz üzere Beyzade Efendi Camii depremde yıkıldı ve Allah’ın izni ile yeniden inşa ediyoruz. İnsanlara teşekkür etmeyen Allah’a şükredemez, geçmişini bilmeyen geleceğini inşa edemez. Allah’ın mescitlerini Allah’a ve ahiret gününe iman edenler inşa ederler. Bizlerde bugün Beyzade Efendi Camii'nin temelini atmak üzere toplanmış bulunmaktayız. Cenâb-ı Hak hayırlara vesile kılsın. Emeği geçenlere ve hayırseverlerimize şimdiden çok teşekkür ediyorum."

Konuşmaların ardından İl Müftüsü Selami Aydın'ın yaptığı dua ile Vali Erkaya Yırık ve protokol üyeleri, inşaat alanında butona basarak ilk betonu döktü.

Camide, erkek ve kadın taziye evi, kız Kur'an kursu ve İl Müftülüğüne bağlı Gençlik Merkezi de bulunacak. 

Törene, İl Jandarma Komutanı Albay Ali Yıldız, İl Emniyet Müdürü Celal Sel, Siyasi Parti Temsilcileri, kamu kurum temsilcileri ve mahalle sakinleri katıldı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)