banner250

banner203

İşgalciler Filistin köyü Arakib'i 147'nci kez yıktı

İşgalciler, Filistin'in güneyindeki Necef Çölü'nde Arakib köyündeki evleri 147'nci kez yıktı.

Dünya 25.07.2019, 23:23
İşgalciler Filistin köyü Arakib'i 147'nci kez yıktı
© AA

İşgalciler, ülkenin güneyindeki Necef (Negev) Çölü'nde bulunan Filistinlilerin yaşadığı Arakib köyündeki evleri 147'nci kez yıktı.

Arakib'i Savunma Komitesi Üyesi Aziz et-Turi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köye baskın düzenleyen işgalcilerin köylülerin evlerini yıktığını ve 8 aylık mahkumiyetin ardından önceki gün serbest bırakılan babası ve Arakib köyünün ileri gelenlerinden Şeyh Seyyah Ebu Mudeyğem et-Turi el-Harbi'yi (Ebu Aziz) gözaltına aldığını söyledi.

İşgalciler Temmuz 2010'dan bu yana Arakib köyünde 147'nci defa yıkım gerçekleştirdiğini belirten Turi, babası Şeyh Ebu Aziz'in neden gözaltına alındığını ise bilmediklerini vurguladı.

Turi ayrıca daha önce olduğu gibi yıkılan evleri yeniden kuracaklarını ve köylerini terk etmeyeceklerini vurgulayarak, "Köyümüzü yeniden inşa edeceğiz. Ne olursa olsun topraklarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Bu topraklardan çıkmayacağız." ifadelerini kullandı.

Arakib köyünün ileri gelenlerinden Şeyh Ebu Aziz, 8 ay önce işgalcilerin köylerini yıkmasına karşı çıktığı gerekçesiyle çıkarıldığı mahkemede hapis cezasına çarptırılmış ve mahkumiyet sürecinin sona ermesi üzerine salı günü köyüne dönmüştü.

İşgalcilerin ilk yıkımı Temmuz 2010'da yaptığı Arakib köyünde, 80'den fazla Filistinli yaşıyor. İşgalciler, köyün yasa dışı yollarla kurulduğunu ve yıkılması gerektiğini iddia ediyor. Köy halkı ise bu toprakların, işgalcilerden çok önce dedelerinden kendilerine miras kaldığını vurguluyor.

Köylüler, işgalcilerin her yıkım işleminin ardından ahşap ve plastik malzemelerle evlerini yeniden inşa ederek direnişlerini sürdürüyor.

Filistin kaynaklarına göre, işgalciler şimdiye kadar, 220 bin Filistinlinin yaşadığı 12 milyon dönümlük Necef Çölü'nün 11 milyon dönümüne el koydu.

Kaynak: AA
banner242
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?