banner250

banner246

Filistin'de Tarihi Camilerde Ramazan Coşkusu

Nablus'un Tarihi Camilerinde Ramazan Nedeniyle Ziyaretçi Yoğunluğu Yaşanıyor. Manevi Bir Atmosferde İbadet Etmek İsteyen Filistinliler, Teravih Namazlarını Özellikle Büyük Cami, El-Hadra, En-Nasr, El-Beyk Gibi Tarihi Camilerde Kılmayı Tercih Ediyor

Dünya 30.05.2018, 13:53
Filistin'de Tarihi Camilerde Ramazan Coşkusu
© Anadolu Ajansı

İşgal altındaki Batı Şeria'da yer alan Nablus kentinin "El-Belde el-Kadime" olarak ifade edilen eski şehir bölgesinde Filistinliler, ramazan coşkusunu tarihi camilerde yaşıyor.

Nablus'un en kadim mabetlerinden El-Hadra Camii'nin de aralarında bulunduğu tarihi camiler, ramazan ayında ziyaretçi akınına uğruyor. Kentte bulunan 102 camiden 9'unun geçmişi yüzyıllar öncesine dayanıyor.

Manevi bir atmosferde ibadet etmek isteyen Filistinliler, teravih namazlarını özellikle tarihi Büyük Cami, El-Hadra, En-Nasr, El-Hanbeli, Es-Satun, El-Beyk, El-Hadr ve El-Enbiya camilerinde kılmayı tercih ediyor.

800 Yıllık Tarihi Cami

El-Hadra Camii İmamı Mahir el-Harraz, yaptığı açıklamada, tarihi dokusuyla şehirdeki modern camilerden ayrılan El-Hadra'nın 800 yıllık bir geçmişe dayandığını ve burada ibadet etmenin farklı bir lezzet olduğunu belirtti.

İmam Harraz, El-Hadra Camii'nin, oğlu Hazreti Yusuf'un ayrılığına dayanamayan Hazreti Yakup'un giderek sürekli hüzünlendiği mağaranın üzerine inşa edildiğini ve çevredeki yeşil alanlara atfen camiye Arapçada "yeşil" anlamına gelen El-Hadra isminin verildiğini anlattı.

Geçmişten bu yana muhafazakar bir toplumu olan Nablus şehrinde camilerin, ramazan ayında dolu olduğunu ve halkın teravih namazlarına akın ettiğine dikkati çeken Harraz, "Tarihi Nablus kentinin ramazan ayında manevi atmosferi bir başka güzel." dedi.

Tarihi Camilerde İbadet

Nablus sakinlerinden Beha Gassan da ramazan ayında okunan ilahiler, aşirler ve salavatlarla manevi atmosferin yoğun olduğu tarihi camilerde namaz kılmayı tercih ettiğini ifade etti.

Gassan, "Bu manevi hazzı, ramazan ayının son on gününde daha çok hissediyorsunuz. Arkadaşlarımla teravih, gece namazı ve teheccüt kılmak için devamlı buraya geliyoruz." dedi.

Nablus Vakıflar Müdürlüğü'nde görevli camilerin denetmeni Musa el-Harraz da tarihi camilerin, modern yapılardan farklı bir atmosfere sahip olduğunu belirterek, insanların bu camilerde feyiz içinde ibadet ettiğini söyledi.

Şehirdeki En-Nasr Camii'nin Kudüs'ün Selahaddin Eyyubi komutanlığında fethinin ardından İslam ordusunun zaferine tanıklık ettiğini aktaran Harraz, El-Beyk Camii'nin tarihinin de Osmanlıya uzandığını sözlerine ekledi.

banner249
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?