banner250

banner255

Ümmetine düşkün müşfik nebi: Hz. Peygamber

Bir Ayet: Nitekim aranızdan size bir Peygamber gönderdik: O size âyetlerimizi okuyor, sizi arıtıp temizliyor, size Kitab’ı ve hikmeti öğretiyor; yine size daha önce bilmediklerinizi öğretiyor. (Bakara, 2/151)

Diyanet Takvimi 20.04.2021, 00:00
Ümmetine düşkün müşfik nebi: Hz. Peygamber
© Diyanet Haber

Ümmetine Düşkün Müşfik Nebi: Hz. Peygamber

Allah Resûlü, ümmetine duyduğu eşsiz sevgi ve merhamet neticesinde, dünya ve ahiret saadeti için onlara tavsiyelerde bulunurdu. Kimi zaman verdiği bildirinin öneminden dolayı heyecanlanır, gözleri kızarır, sesi yükselir, sanki düşman tehlikesine karşı bir orduyu uyarıyormuşçasına celallenirdi. (Müslim, Cum’a, 43)

Bir defasında kendisiyle ümmetinin hâlini şöyle anlatmıştı: “Benimle ümmetimin durumu (geceleyin) ateş yakan kimsenin hâline benzer. Böcekler ve kelebekler o ateşe düşmeye başlar. İşte ben de sizler ateşe girerken kuşaklarınızdan tutup engellemeye çalışıyorum.” (Müslim, Fedâil, 17)

Rahmet Elçisinin ümmetine olan düşkünlüğünü Yüce Rabbimiz şöyle ifade eder: “Andolsun size kendinizden öyle bir Peygamber gelmiştir ki sizin sıkıntıya uğramanız ona çok ağır  gelir. O, size çok düşkün, müminlere karşı raûf (çok şefkatli) ve rahîm (çok merhametli)dir.” (Tevbe, 9/128) Allah, ümmetine olan bu şefkatinden dolayı onu kendi isimlerinden “Raûf” ve “Rahîm” ile isimlendirmiştir.

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (0)