banner156

banner141

Hz. Peygamber’in Çocukları

GÜNÜN DUASI: “Allah’ım! Beni bağışla, bana hidayet nasip eyle, bana rızık ver, beni afiyette daim eyle ve bana merhamet et.” (Müslim, Zikir ve Duâ, 35)

Diyanet Takvim 03.01.2019, 06:00
Hz. Peygamber’in Çocukları
banner133

Hz. Peygamber’in (s.a.s.) eşlerinden sadece Hz. Hatice ve Hz. Mariye’den çocukları olmuştu. Hz. Hatice’den, Kasım ve Abdullah adında iki oğlu, Zeyneb, Rukiyye, Fatıma ve Ümmü Gülsüm adında dört kızı olmuştu. Mariye’den de İbrahim dünyaya gelmişti. Abdullah ve İbrahim hariç, Allah Elçisi’nin tüm çocukları peygamberlik gelmeden önce dünyaya gelmişlerdi. Resul-i Ekrem’in erkek çocuklarının üçü de süt emme çağındayken vefat ettiler.  Allah Resülü’nün kız çocuklarının en büyüğü olan Hz. Zeyneb, Hz. Hatice’nin kız kardeşi’nin oğlu Ebu’l-As b. Rebî‘ ile evlenmişti. İslam’ı kabul etmediği için eşinden ayrılan Zeynep, kocasının Müslüman olmasının ardından tekrar eski eşiyle evlenmiştir. Efendimizin diğer kızı Rukiyye Hz. Osman’la evlenmiş, onunla beraber Habeşistan’a yapılan her iki  hicrete de katılmıştı. Rukiyye’nin vefatından sonra Hz. Peygamber, Osman’a olan sevgisinden üçüncü kızı Ümmü Gülsüm’ü de ona nikahlamıştır. On sekiz yaşında Hz. Ali ile evlenen Fatıma ise Peygamberimizin en küçük kızı olup Allah Resulü’nün vefatından altı ay kadar sonra vefat etmiştir.

SÖZÜN ÖZÜ 

Cahilsin; okur öğrenirsin. Gerisin; ilerlersin. Adam yok; yetiştirirsin, günün birinde meydana çıkıverir. Paran yok; kazanırsın. Her şeyin bir çaresi vardır. Fakat insan bozuldu mu, bunun çaresi yoktur. Ahmet Hamdi Tanpınar

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (17)
Serkan 9 saat önce
Çok bilgilendirici olmuş.
Azad 6 gün önce
Çok teşekürler
Sevo 1 hafta önce
Peki kaç çocuğu peygamberimiz doneminde yasamis
Hamiyet Demir 1 hafta önce
❤️❤️❤️❤️❤️
emine polat 2 hafta önce
Teşekkür ederim sizin sayenizde sınavımı kazandım
Bahar 3 hafta önce
Peygamberimizin kaç çocuğu vardir
Esranur 1 ay önce
Habibi ziyşan
sümeyye 1 ay önce
Çokk güzel olmuşşş
Hira 4 hafta önce
Bayıldım
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?