banner250

banner255

Hz. Peygamber’in Çocukları

GÜNÜN DUASI: “Allah’ım! Beni bağışla, bana hidayet nasip eyle, bana rızık ver, beni afiyette daim eyle ve bana merhamet et.” (Müslim, Zikir ve Duâ, 35)

Diyanet Takvimi 03.01.2019, 06:00
Hz. Peygamber’in Çocukları

Hz. Peygamber’in (s.a.s.) eşlerinden sadece Hz. Hatice ve Hz. Mariye’den çocukları olmuştu. Hz. Hatice’den, Kasım ve Abdullah adında iki oğlu, Zeyneb, Rukiyye, Fatıma ve Ümmü Gülsüm adında dört kızı olmuştu. Mariye’den de İbrahim dünyaya gelmişti. Abdullah ve İbrahim hariç, Allah Elçisi’nin tüm çocukları peygamberlik gelmeden önce dünyaya gelmişlerdi. Resul-i Ekrem’in erkek çocuklarının üçü de süt emme çağındayken vefat ettiler.  Allah Resülü’nün kız çocuklarının en büyüğü olan Hz. Zeyneb, Hz. Hatice’nin kız kardeşi’nin oğlu Ebu’l-As b. Rebî‘ ile evlenmişti. İslam’ı kabul etmediği için eşinden ayrılan Zeynep, kocasının Müslüman olmasının ardından tekrar eski eşiyle evlenmiştir. Efendimizin diğer kızı Rukiyye Hz. Osman’la evlenmiş, onunla beraber Habeşistan’a yapılan her iki  hicrete de katılmıştı. Rukiyye’nin vefatından sonra Hz. Peygamber, Osman’a olan sevgisinden üçüncü kızı Ümmü Gülsüm’ü de ona nikahlamıştır. On sekiz yaşında Hz. Ali ile evlenen Fatıma ise Peygamberimizin en küçük kızı olup Allah Resulü’nün vefatından altı ay kadar sonra vefat etmiştir.

SÖZÜN ÖZÜ 

Cahilsin; okur öğrenirsin. Gerisin; ilerlersin. Adam yok; yetiştirirsin, günün birinde meydana çıkıverir. Paran yok; kazanırsın. Her şeyin bir çaresi vardır. Fakat insan bozuldu mu, bunun çaresi yoktur. Ahmet Hamdi Tanpınar

Kaynak: Diyanet Haber
Yorumlar (30)
Yaşar 4 ay önce
Bismillahirahmanrahim okuttuysam ne mutlu bana
şevval 6 ay önce
şevval hz süleymanın çocuklarının adınıda yayınlayın
zehra subaşı 6 ay önce
Bir kaynakta peygamberimizin Tahir isminde 8. bir çocuğunun olduğunu okudum doğrumudur acaba?
ışıl yaprak 12 ay önce
çok güzel
muhammed ali yıldız 12 ay önce
ALLAH cc bütün müminlere ve bütün müslümanlara hidayet versin amin
Ygc 13 ay önce
Diyanetin sitesinde yedi çocuğu olduğu söyleniyor. Aynı diyanetin yayın evinde basılmış kitapta Hz. Hatice validemizden 11 çocuğu olduğu söyleniyor. Hangisine inanalım.

Kitap ismi: Fahri kainat efendimiz 2 baskı birinci cilt 26. sayfa
Meldatos 1 yıl önce
Çok güzel
Serpil Zümra Yurttaş 1 yıl önce
Ne biçim cevap kalanlar yok
cevap 1 yıl önce
evet sadece 4 çocuğunu yazmışlar
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın