banner331

banner319

Cuma Hutbesi - 4 Mart 2022

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan 4 Mart 2022 tarihli ve "Bağımlılık: İnsan Onuruyla Bağdaşmayan Hastalık" konulu cuma hutbesi yayınlandı.

Hutbeler 03.03.2022, 11:32

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan 4 Mart 2022 tarihli ve "Bağımlılık: İnsan Onuruyla Bağdaşmayan Hastalık" konulu cuma hutbesi yayınlandı.

Tarih: 04.03.2022

وَلَقَدْ كَرَّمْنَا بَن۪ٓي اٰدَمَ وَحَمَلْنَاهُمْ فِي الْبَرِّ وَالْبَحْرِ وَرَزَقْنَاهُمْ مِنَ الطَّيِّبَاتِ وَفَضَّلْنَاهُمْ عَلٰى كَث۪يرٍ مِمَّنْ خَلَقْنَا تَفْض۪يلاً۟ .

وَ قَالَ رَسُولُ اللّٰهِ صَلَّي اللّٰهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ:

لاَ تَزُولُ قَدَمَا ابْنِ آدَمَ يَوْمَ الْقِيَامَةِ مِنْ عِنْدِ رَبِّهِ حَتَّى يُسْأَلَ عَنْ خَمْسٍ

Bağımlılık: İnsan Onuruyla Bağdaşmayan Hastalık

Muhterem Müslümanlar!

Okuduğum ayet-i kerimede Cenâb-ı Hak şöyle buyuruyor: “Andolsun biz insanoğluna şan, şeref ve nimetler verdik; onları karada ve denizde taşıdık, kendilerine güzel güzel rızıklar verdik ve onları yarattıklarımızın çoğundan üstün kıldık.”[1]

Aziz Müminler!

Yüce Rabbimiz, insanı eşref-i mahlûkat, yani varlık âleminin en şerefli üyesi olarak yaratmıştır. Tertemiz fıtratını korumak, dünya ve ahiret saadetine ermesini sağlamak için ona bazı sınırlar çizmiştir. İnsanoğlunun yaratılış gaye ve hikmetine uygun olan güzellikleri helal kılmış; insanın onur ve haysiyetini zedeleyen, ona zarar veren çirkinlikleri ise yasaklamıştır. Yüce dinimizin yasaklarından biri de insanın iradesini elinden alan, onu bedenen ve ruhen tükenişe sürükleyen bağımlılıktır.

Kıymetli Müslümanlar!

Çağımızda toplumları derinden sarsan önemli bir sorundur bağımlılık. Alkol, uyuşturucu, kumar, sigara ve teknoloji gibi bağımlılıklar çocuklarımızı, gençlerimizi, gelecek nesillerimizi ve bütün insanlığı tehdit etmektedir. Zira bağımlılıkla birçok hastalığa kapı aralanıyor. İnsan onuruyla bağdaşmayan şiddet körükleniyor. Bin bir emekle kurulan yuvalar dağılıyor, ocaklar sönüyor. Haksız kazançla kin ve düşmanlık tohumları ekiliyor. Dijital ekranların esareti altında asıl sorumluluklar unutuluyor, ihmal ediliyor. Nice insan gerçek hayattan uzak, yalnızlık girdabında kayboluyor; hayal dünyasında sahte mutlulukların peşinden koşuyor.

Değerli Müminler!

Bağımlılık, varoluş gayemizi unutturan bir hastalıktır ve her şeyden önce Rabbimizin bizlere bahşettiği akıl, irade, sağlık, ömür, servet gibi nimetlere karşı nankörlüktür. Bizim için takdir edilen insan olma şerefine gölge düşürmektir. Sadece bugünümüzü değil; yarınlarımızı ve ahiretimizi de tehlikeye atmaktır.

O halde bize düşen bağımlılıklara karşı uyanık olmaktır. Beden ve ruh sağlığımızın en büyük düşmanı olan alkol ve uyuşturucu gibi zararlı maddelerin her türlüsünden sakınmak ve sakındırmaktır. Kumar illetiyle ömrümüzü, mal ve servetimizi heder etmemektir.  Teknolojiyi bilinçli kullanmak, vaktimizi beyhûde tüketmemektir. Güzel alışkanlıkların ve ahlakın aile içinde kazanıldığını; yavrularımızın ancak bizim ilgi ve desteğimizle bağımlılıktan uzak kalabileceğini unutmamaktır. Ailemizde ya da çevremizde bağımlı olan varsa danışmanlık ve tedavi merkezlerine yönlendirmektir.

Kıymetli Müslümanlar!

Hutbemi Resûl-i Ekrem (s.a.s)’in şu uyarısıyla bitiriyorum: “Kıyamet gününde insanoğlu şu beş şeyden hesaba çekilmedikçe Rabbinin huzurundan bir yere kımıldayamaz: Ömrünü nerede ve nasıl geçirdiğinden, gençliğini nerede yıprattığından, malını nereden kazandığından, malını nerede harcadığından, bildiği ile amel edip etmediğinden.”[2]


[1] İsrâ, 17/70.

[2] Tirmizî, Sıfatü’l-kıyâme, 1.

HUTBEYİ İNDİR

PDF İçin TIKLAYINIZ>>>

WORD İçin TIKLAYINIZ>>>

Kaynak: Diyanet Haber
banner276
Yorumlar (8)
Sıradan biri 5 ay önce
Sayın Yetkili;
Hutbenin başındaki ayet ile sonrasındaki açıklama arasında bir çelişki olduğunu değerlendiriyorum. Zira ayette (Kovulmuş olan şeytandan Allah'a sığınırım.) "...biz onu yarattıklarımızın çoğundan üstün kıldık." şeklinde bir ifade varken, açıklamada varlık aleminin en şereflisi şeklinde bir ifade kullanılmıştır. Eşref-i mahlukat ifadesini şerefli mahlukat olarak mı anlamalıyız, yoksa en şerefli mahlukat olarak mı? Bu konu üzerinde tekrar bir değerlendirmeye ihtiyaç olabilir. Saygılarımla...
Hadi YOLCU 6 ay önce
Çok anlamlı ve faydalı bi cuma hutbesi olmuş insan ve toplum yararına olmuş
Mustafa Ak 6 ay önce
Bağımlılık arasında “ Teknoloji” bağımlılığı diyorsunuz. Keşke bu kelime yerine başka birşeyler yazsaydınız. Gerçek teknoloji bağımlılığı bir ülkenin insanlarını refaha ve ileriye götürür
GAZALİ KILIÇ 6 ay önce
Hiçbir bağımlılık ileri götürmez. Teknoloji bağımlılığından kastın ne olduğu da anlaşılabilir durumdadır. Vaktinin çoğunu youtubeda, tiktokta, instagramda ziyan eden, Avrupanın en çok internet kullanan ülkesiyiz. Kendimizi hesaba çekmemiz gerek.
Ali civelek 6 ay önce
Çok güzel olmuş bence çocukların sağlığı için Anna ve babaya önerilen mesaj
Ersin Aydede 6 ay önce
Güzel bir hutbe fakat dünya gündeminde bu yıkıcı savaştan iki haftadır bir kelime bile edilememesi çok üzücü.
Abdulhamid 6 ay önce
Çok yerinde ve güzel bir hutbe olmuş
Gökhan oguzeroglu 6 ay önce
Ben gökhan oguzeroglu gece hazilata gidecem cuma namazisina gidecem saat 13 00de yurt