banner250

banner246

Kurban Tebliği Resmi Gazete'de yayımlandı

2019 Kurban mevsiminde, kurbanlık satışı kesim usül ve esaslarına ilişkin tebliğ Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Diyanet Haber 05.07.2019, 10:09
Kurban Tebliği Resmi Gazete'de yayımlandı

TEBLİĞ

11 Ağustos’ta idrak edeceğimiz Kurban Bayramında vatandaşlarımızın kurbanlarını dini hükümlere, sağlık şartlarına ve çevre temizliğine uygun olarak kesmelerine yardımcı olunması amacıyla hazırlanan 2019 Yılı Kurban Tebliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Tebliğe göre kurban satış yerleri 27 Temmuz 2019 tarihi itibariyle hazır hale getirilecek ve bu tarihten önce kurbanlık hayvanların satış yerlerine girişine izin verilmeyecektir.

Dini açıdan ve sağlık açısından kurban olması uygun olmayan hayvanların sevklerine asla izin verilmeyecek, sevk işlemleri hayvan refahı mevzuatına uygun olarak yapılacaktır.

satış yerlerinde her satıcıdan hayvanların kurban olmaya uygun olduğuna dair taahhütname alınacak, yapılan denetimlerde uygun olmayan hayvanların satış yerine getirildiğinin anlaşılması durumunda (X) sembolüyle işaretlenerek vatandaşlar uyarılacaktır.
Kurban satış ve kesim yerleri belirlenen kriterler çerçevesinde değerlendirmeye tabi tutulacak, gerekli asgari şartları taşımayan işletmelere yaptırımlar uygulanacaktır.

Kurbanla ilgili sıkça sorulan sorular ve cevapları, kurban satış ve kesim yerlerinin iletişim bilgileri kurban.diyanet.gov.tr adresinde yayınlanacaktır.

Kurbanlık hayvanların tür, ırk, cinsiyet ve doğum tarihi bilgilerinin sorgulanabilmesi amacıyla https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr/ web sayfası ile “HaySag” isimli mobil uygulama hazırlanmıştır. Web sayfası ve mobil uygulamadan küpe numarası girilerek hayvan bilgileri sorgulanabilmektedir.

Vatandaşlarımızın kurbanlarını gönül rızası ile kesmeleri için gerekli tüm tedbirler ilgili kurumlarca alınmakta olup görülen aksaklıkların ve eksikliklerin gerekli mercilere bildirilmesi önem arz etmektedir.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?