banner250

Erbaş: FETÖ/PDY dini bir yapı olarak nitelendirilemez

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş Diyanet Aylık Dergi'nin 2016 Eylül sayısında kaleme aldığı makalesinde "FETÖ/PDY dinî bir yapı olarak nitelendirilemez. Terör örgütü liderine atfedilen sıfatlar İslam ile asla bağdaştırılamaz." ifadelerini kullandı.

Dini Haberler 15.07.2020, 11:40
Erbaş: FETÖ/PDY dini bir yapı olarak nitelendirilemez
© Diyanet Haber

2016'da Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü olan Prof. Dr. Ali Erbaş, Diyanet Aylık Dergi'nin 2016 Eylül sayısında "Mesih/Mehdi Beklentisi ve Din İstismarı" başlığıya kaleme aldığı makalesinde terör örgütü FETÖ'yü "İslam tarihinde birbirine benzer bazı gruplar olsa da hem Mehdi/Mesihi hareketlerden ve hem de Hasan Sabbah hareketinden içinde unsurlar barındırmakla birlikte nevi şahsına münhasır ve yaptıkları ortaya saçıldıkça bizleri şaşkına çeviren en karanlık hareket FETÖ’dür." şeklinde tarif ederek "En karanlık hareket" olarak niteledi.

-  Binleri arkasından sürükleyen ve büyük kaoslara sebep olan fitne

Makalesinde Mesih beklentisinin insanlık tarihinde binlerce insanı kaosa süreklediğini vurgulayan Başkan Erbaş, "Tarih boyunca neredeyse her asırda Mesihliğini ilan eden bir ya da birkaç kişi bazen on binleri arkasından sürüklemiş ve büyük kaoslara sebep olmuştur. Bizim tarihimiz açısından en dikkat çekicilerinden birisi 1626 yılında İzmir’de dünyaya gelen ve 22 yaşında Mesihliğini ilan eden Sabatay Sevi’dir ki, sergilediği fitne ve fesat hareketleriyle ve siyonist faaliyetleriyle 1676 yılında sürgünde ölümüne kadar Osmanlı devletini çok uğraştırmıştır. Ancak ölümüyle fitne ve fesadı sona ermemiş, “sabataist” kelimesinin doğmasına sebep olmuştur." ifadelerini kullandı.

- Şer odakları tarafından işbirliği yapmaya ve amaçları doğrultusunda kullanmaya oldukça müsait örgütler

FETÖ gibi terör örgütlerinin, dünyayı kaosa sürüklemek isteyen şer odaklarının taşeronluğunu yapmaya müsait yapılar olduğuna işaret eden Diyanet İşleri Başkanı Erbaş makalesinde, "Dünyada sürekli bir kaos ortamı meydana getirmek isteyen şer odaklarının işbirliği yapmaya ve amaçları doğrultusunda kullanmaya oldukça müsait olan böyle bir örgütü kendi hâline bırakmadıkları ve en azılı istihbarat örgütlerinin oyuncağı hâline geldiği hususu vatanımız üzerinde oynanan oyunlarda bariz bir şekilde ortaya çıkmıştır." ifadelerini kullandı.

- Terör örgütü liderine atfedilen sıfatlar İslam ile asla bağdaştırılamaz

Makalesinde, terör örgütü liderlerine atfedilen sıfatların İslam'la bağdaştırılmasının mümkün oladığına dikkati çeken Erbaş, "FETÖ/PDY dinî bir yapı olarak nitelendirilemez. Terör örgütü liderine atfedilen sıfatlar İslam ile asla bağdaştırılamaz." dedi.

Makalenin tamamını okumak için TIKLAYINIZ>>>

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (2)
rüstem 1 yıl önce
Başkan yine kitabın ortasından konuşmuş..Noktasından virgülüne katılıyorum..tebrikler..
Ahmet Sami 1 yıl önce
Müthiş bir yazı. Tespitler çok yerinde. Teşekkürler
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?