banner297

banner319

Çorum’un esnafı asırlık 'arife duası'nda buluştu

banner265

Çorum'da ahilik kültüründen gelen “arife duası” geleneği, esnaf ve sanatkarlarca asırlardır yaşatılmaya devam ediyor.

Çorum Müftülüğü 02.05.2022, 11:07
Çorum’un esnafı asırlık 'arife duası'nda buluştu
© DİHA

Toplumun farklı kesimlerinin yanı sıra siyasi partilerin temsilcilerinin de bir araya geldiği arife duasında eller esnafın hayırlı, bereketli ve bol kazançlı yıl geçirmesi, ülkede de birlik ve beraberlik ruhunun pekişmesi için semaya kalkıyor. 

Osmanlı dönemindeki ahilik gelenekleri arasında yer alan arife duası için Çorum'daki çeşitli meslek gruplarından esnaf, Ramazan ve Kurban bayramları arifesinde araya geliyor. 

Bu geleneğin yaşatılması için her Arife günü Oto Tamirciler Odası, Kalaycılar ve Hırdavatçılar Odası, Çilingirciler ve Sobacılar Odası ile Dikici ve Kunduracılar Odası tarafından program düzenleniyor.

Birlik ve beraberliğin pekişmesi açısından önemli görülen bu gelenek bu yıl da gerçekleştirildi. 

İkindi namazı sonrası Dikiciler ve Kunduracılar Odası tarafından düzenlenen Arife duasına Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Çorum İl Müftüsü Muharrem Biçer, Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Recep Gür, Çorum Dikiciler ve Kunduracılar Odası Başkanı Cumhur Palabıyık, Çorum Oto Tamirciler Odası Başkanı Necmettin Uzun, Çorum Şoförler Odası Başkanı Tahsin Şahin, esnaflar ve vatandaşlar katıldı.

Çorum Ulu Camii İmam Hatibi Mustafa Karahan’ın Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program, Müftü Muharrem Biçer'in yaptığı duanın ardından sona erdi.

Kaynak: Diyanet Haber
banner279
Yorumlar (0)