banner261

banner250

En Çok İzlenen Videolar

Popüler Videolar

Bu sene Hac olacak mı? Diyanet İşleri Başkanı Erbaş açıkladı

Diyanet Haber 21.11.2021, 23:33

Kanal 7 televizyonundan Mehmet Acet'in sunduğu "Başken Kulisi" programına konuk olan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, bu yıl Hac olacak mı şeklindeki soruyu yanıtladı.

DİNİ HABERLER

Hac ve umre ziyaretlerinin açılmasını istediklerini ifade eden Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, bu konuda karar verici makamların tamamen Suudi Arabistan olduğunu, gerekli müzakerelerin ise sürekli yapıldığını aktardı.

"Geçmiş dönemde kendisine kura çıkan hacılarımızın öncelikleri var"

- Bizim hazırlıklarımız tam

Suudi Arabistan tarafından Türk vatandaşlarının Hac ibadeti için çağırılması durumunda Başkanlık olarak tüm hazırlıklarının tamam olduğunu ifade eden Erbaş, şunları söyledi:

"Muhtemelen vaka sayısı az olan ülkelerden az sayıda umreci kabul ediyorlar. Ama bunun içerisinde 21 kadar ülke yok, Türkiye yok, Avrupa ülkeleri yok. Biz onların kararını bekleyeceğiz. 2 milyon kadar kardeşimiz şu anda hacca kayıtlı, hac için bekliyor. Mesela ülkelerin binde biri kadar kontenjan tanıyorlardı geçmiş dönemde. Şimdi bu 10 binde bir mi olur, nasıl olur, bunların kriterlerini bekleyeceğiz. Eğer açılırsa ve kontenjan ne kadar verilirse Türkiye'ye, bizim hazırlıklarımız tam. Milletimiz müsterih olsun. Geçmiş dönemde kendisine kura çıkan hacılarımızın öncelikleri var."

Yorumlar (0)