banner324

banner319

Vali Kızılkaya: Aziz milletimizin sizlerin dualarına ihtiyacı var

banner265

Hac farizasını yerine getirmek üzere Bilecik'ten yola çıkan hacı adaylarını uğurlayan Vali Dr. Kemal Kızılkaya, "Aziz milletimizin sizlerin dualarına ihtiyacı var. Dualarınızı esirgemeyiniz. Yolunuz açık, haccınız mebrur olsun." dedi 

Bilecik Müftülüğü 20.06.2022, 11:38
Vali Kızılkaya: Aziz milletimizin sizlerin dualarına ihtiyacı var
© DİHA

Hac farizasını yerine getirmek üzere Bilecik’ten yola çıkan hacı adayları, Cumhuriyet Meydanı'ndan telbiye, dua ve gözyaşlarıyla uğurlandı.

Diyanet İşleri Başkanlığının 2022 Yılı Hac Organizasyonu ile kutsal topraklara giden 60 kişilik hacı adayı için Bilecik Müftülüğünce düzenlenen programa Bilecik Valisi Dr. Kemal Kızlıkaya, İl Müftüsü Ali Erhun, din görevlileri ile beraber hacı adayları ve aileleri katıldı.

Programda hacı adaylarına hitap eden Vali Kızılkaya, "Osmanlıdan bu güne kadar bizim kültürümüzde, geleneğimizde hacı adaylarımızı sürre alaylarıyla uğurlamak vardır. Bizler de bu gün burada Osmanlının ilk başkentinde Bilecik’te bir sürre alayıymış gibi sizleri gönülden uğurlamaktan son derece mutluyuz. Sizler seçilmiş bahtiyar müminlerisiniz. Biz böyle kabul ediyor ve inanıyoruz. O kutsal beldelere Cenab-ı Allah’ın misafirleri olarak gidiyorsunuz. Misafirin ricası talebi ev sahibi için makbuldür. Sizlerin ricası dua olur. Geride bıraktığınız bu aziz milletimizin sizlerin dualarına ihtiyacı var. Dualarınızı esirgemeyiniz. Yolunuz açık, haccınız mebrur olsun." dedi.

Programda pandemi nedeniyle iki yıl boyunca hac kapılarının kapalı olduğuna değinen İl Müftüsü Ali Erhun ise "Uzun bir aradan sonra ilk defa hacı uğurlama merasimiyle bir araya geldik. Malumunuz pandemiden dolayı iki yıldır hac kapıları kapalıydı. Çok nasipli ve çok bahtiyar insanlarsınız. Şu anda 80 milyonun içerisinde seçilmiş ve o kutsal beldelere, Resul-i Kibriya Efendimize onun Mescidi Nebevisine gidecek nasipli insanlarsınız. Sizler bizim yani geride bıraktıklarınızın elçileri olarak gidiyorsunuz o topraklara. Bizim dua elçilerimizsiniz. Bizler sizi oraya Rabbimize dua etmeniz için gönderiyoruz. Bunun için orada bulunduğunuz her anı, her saniyeyi değerlendirin Beytullahta Arafat’ta Minada Müzdelifede geride bıraktığınız bu aziz milletimize ve bütün ümmet-i Muhammed’e bol bol dua edin inşallah. Ne mutlu sizlere ki Rabbim bu sene sizleri seçti. Evet seçildiniz çünkü her zengin ve her parası olan oraya gidemiyor. Rabbim sizleri huzuruna kabul ediyor. Yüce Mevla’mız sağlık ve sıhhat içinde bu güzel ibadeti yapmayı, Haccı Mebrur ile güzel bir şekilde tertemiz günahlarınızdan arınmış olarak tekrar vatana dönmeyi hepinize nasip eylesin." şeklinde konuştu.

Müftü Erhun'un yaptığı duanın ardından yakınları ile helalleşerek vedalaşan hacı adayları, kutsal topraklara gitmek üzere otobüslerle Bursa Yenişehir Havalimanı'na doğru yolu çıktı.

Kaynak: Diyanet Haber
banner276
Yorumlar (1)
Mehmet Cemal Pekacar 2 hafta önce
Devlet, millet dayanışması..
Özgürlüklerimizi korumak, kollamak için çok çalışmalıyız.
Çok değil; bundan yirmi yıl kadar önce olsaydı bu tablo, darbe sebebi/bahanesi yapılırdı.
Sayın Vali'mize teşekkür eder; hayırlı hizmetler dilerim.