banner250

banner246

Müftülükten hacı adaylarına özel bilgiler

Diyanet İşleri Başkanlığı Bilecik İl Müftülüğü bünyesinde kutsal topraklara gidecek hacı adayları için hac eğitimi ve bilgilendirme seminerleri devam ediyor.

Bilecik Müftülüğü 25.06.2019, 12:50
Müftülükten hacı adaylarına özel bilgiler
© Diyanet Haber

Merkez Hamidiye Camii’nde hacı adaylarının kutsal yolculuk öncesi eğitim seminerine; İl Müftüsü Necati Akkuş, Müftü Yardımcısı İbrahim Özen, Hac Umre Şube Müdürü Mevlüt Sayılır, hacı adaylarına yolculukları boyunca rehberlik edecek din görevlileri ve hacı adayları katıldı.

İl Müftüsü Akkuş, hacı adaylarına hitaben, “Artık kavuşma zamanı yaklaştı, Cenab-ı Mevla’m tamamına erdirsin inşallah. Rabbim Teala bu zamana kadar bizlere nimetler ve birçok fırsat verdi. Ama bu fırsat en kıymetli ve en değerli olanı. Ülkemizde yaklaşık iki buçuk milyon kişi arasından seçildiniz ve davet edildiniz, davet edildiğiniz yer, sıradan bir yer değil, Hz. Âdem (a.s.)  bugüne kadar Cenab-ı Hakk'ın özel ihtimam gösterdiği kainatın merkezi olan bir mabede yolculuk yapacaksınız.  Öyle bir hac yapın ki hacca gitmeden önce ve hacca gittikten sonra diye ömrünüzün bir kırılma noktası olsun, yani hacca gitmeden önce Rabbimize karşı bizi vicdanen ne kadar rahatsız eden, sorumlu tutan olumsuz meseleler varsa onların tamamını terk edip Rabbimizin huzurunda onun rızasına nail kılacak ne kadar söz fiil hareket davranış varsa ibadet, taat, zikir, dua varsa onlara yönelecek bir kırılma noktası olsun. Bir tavsiyem de sizlere hac yolculuğunuz boyunca rehberlik edecek din görevlilerimizin hakkında olacak; sizin haccınızın sahih olabilmesi için şartları, rükünleri, şartları ve sünnetleri yerine getirilmesi gereken bütün vazifeleri doğru bir şekilde yerine getirebilmeniz için rehberlik edecekler ve onların vermiş olduğu talimatlara, göstermiş olduğu rehberliklere itibar ederseniz, uyarsanız hem sahih hac yerine getirmiş olursunuz hem de haccınızı rahat yapmış olursunuz.” dedi.

Seminer sonunda hacı adaylarına pilav ikramı yapılarak program sona erdi.

Kaynak: Diyanet Haber
banner242
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sitemizde en çok hangi haberler ilginizi çekiyor?