Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "İl Buluşmaları" kapsamında bulunduğu Tokat’ta, Tokat Müftülüğü M. Emin Saraç Konferans Salonu'nda verdiği "İslam'ın Rehberliğinde Bilgiden Bilince" konulu konferansta lise ve üniversite öğrencileriyle bir araya geldi. 

Buradaki konuşmasında, Danimarka'da Kur’an-ı Kerim’e yönelik yapılan hadsiz saldırıya sert tepki gösteren Başkan Erbaş, "Sadece Kur'an düşmanı değil, aynı zamanda insanlık düşmanı bir Danimarkalı’nın bugün de biraz önce Danimarka'da yine yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim'e saldırarak yapmış olduğu bu saldırıyı kınıyorum. Allah'ın laneti onun üzerine olsun ve aynı zamanda bu insanlık düşmanına müsaade eden Danimarka devletinin yöneticilerini de burada kınıyorum, lanetliyorum." dedi.

- "İnsanların manevi değerlerine saldırmak, özgürlük değildir"

Kur’an-ı Kerim'e yönelik saldırılara izin verenlerin, insan haklarına aykırı hareket ettiklerini belirten Başkan Erbaş, "İnsanların manevi değerlerine saldırmak, özgürlük değildir. Özgürlük, insan haklarını korumaktır. En büyük insan hakkı da iki milyara yakın mensubu bulunan bir dinin, hak dinin, İslam dininin, iki milyar insanın canından aziz bildiği Kur'an-ı Kerim'ine saldırmak, insan haklarını katletmektir. Bunu özellikle ifade etmek istiyorum." diye konuştu.

Kur’an-ı Kerim'e yönelik bu tür saldırıların tarihten beri olageldiğini aktaran Başkan Erbaş, "Ama her zaman Kur'an'a olan sevgi, Kur'an'a olan hürmet, Kur'an'a olan saygı büyüyerek, artarak devam etti. Bir meczubun bu saldırısı yüzünden zannetmesinler ki Müslümanlar, insanlar, Kur'an'a olan bağlılığını azaltacak. Tam tersi, daha da artarak devam edecek inşallah." ifadelerini kullandı.

Kur’an-ı Kerim'in, insanları karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için gönderildiğini kaydeden Başkan Erbaş, şunları söyledi:

"Bugün 90 bin camimizde okuttuğumuz hutbelerin serlevhası, ayet-i kerime bu idi. 'Ey habibim, Kur'an'ı sana insanları karanlıklardan aydınlığa çıkarasın diye gönderdik" buyuruyor Rabbimiz. Biz de kıyamete kadar gelecek Müslümanlar olarak bütün insanları Kur'an'a davet etmeye devam edeceğiz. Ve diyoruz ki; Ey insanlar, Kur'an'a gelin. Ey insanlar, Kur'an'ı tanıyın, Kur'an'ı anlamaya çalışın. Kur'an'ı tanırsanız, Kur'an'ı anlarsanız, bu tanıma mücadeleniz, bu tanıma faaliyetiniz sizin kurtuluşunuza da katkı sağlayacaktır."