Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Tokat İl Müftülüğü tarafından Karşıyaka Gaziosmanpaşa Merkez Camii'nde düzenlenen etkinliğe katılarak sabah namazını kıldırdı.

Başkan Erbaş, namazın ardından gerçekleştirdiği konuşmada, ibadetlerin Allah'ın rızasını kazanmak için yapıldığını belirterek, "İbadetler aynı zamanda iyi Müslüman olmanın, iyi insan olmanın vasıtasıdır. Namaz, oruç, zekat ve hac gibi ibadetlerin hepsi daha iyi insan olmamız içindir. İbadetler amaç değil, vasıtadır." ifadesini kullandı.

Her işte Allah'ın adının zikredilmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Erbaş, vatandaşlara da camileri boş bırakmamaları tavsiyesinde bulundu.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, şunları kaydetti:

"Camideki hocalarımıza gidin ve onlara, 'Ben Kur'an-ı Kerim okumasını bilmiyorum.' veya 'Benim çocuğum Kur'an-ı Kerim okumasını bilmiyor, bize Kur'an öğret.' deyiniz. Bunun yanında camilerimizde namazdan önce ve sonra ilmihal ve cami derslerimiz var. Cami derslerimize daha fazla talebe olmanızı istiyoruz. İlim öğrenmenin yaşı yok. 'Beşikten mezara kadar ilim öğreniniz' buyuruyor Peygamber Efendimiz. 'Ben bu yaşa geldim öğrenemedim. Bundan sonra mı öğreneceğim?' demeyin. Böyle dersek Peygamber Efendimizin bu hadisi şerifine aykırı hareket etmiş oluruz."