Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Etiyopya İslam İşleri Yüksek Konseyi Başkanı Hacı İbrahim Tufa’yı ve heyetini kabul etti.

Diyanet İşleri Başkanlığındaki görüşmede Başkan Erbaş, önceki ismi Habeşistan olan Etiyopya’nın İslam tarihinde önemli bir yeri olduğunu hatırlatarak, Etiyopya ile din hizmetleri alanında yürütülen hizmetleri daha iyi hale getirmeye gayret ettiklerini belirtti.

İsrail’in, Gazze’de hastaneye düzenlediği saldırıya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başkan Erbaş, büyük bir katliamın yaşandığını, yüzlerce insanın katledildiğini hatırlatarak, şunları söyledi:

“Filistinli Müslümanların çekmiş olduğu ıstırap ve acı konusunda bütün Müslümanların, bütün İslam devletlerinin, bütün yetkililerin daha duyarlı, daha dinamik olmaları ve bu katliamın, saldırının bir an önce bitmesi, işgalcilerin işgal ettiği yerlerden çekilerek Filistinli Müslümanların özgürlüğüne kavuşması, Mescid-i Aksa’nın özgürlüğüne kavuşması, Kudüs’ün tekrar barış yurduna dönmesi konusunda bizim sürekli bunları gündeme getirmemiz gerekiyor. Ben tekrar orada şehit olan kardeşlerimize rahmet, yaralı olanlara acil şifalar diliyorum.”

Etiyopya İslam İşleri Yüksek Konseyi Başkanı Hacı İbrahim Tufa ise, her zaman Müslümanların yanında olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Türkiye’ye duydukları sevgiyi anlatmaya kelimelerin yetmeyeceğini belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Müslümanların önderi olarak gördüklerini ifade etti.

Filistin’de yaşananlardan dolayı duyduğu üzüntüyü belirten Tufa, ayrıca, 15 Temmuz darbe girişiminin olduğu gece sabahlara kadar dua ettiklerini, darbe girişimi bertaraf edildikten sonra da şükür secdesi yaptıklarını kaydetti.

Kabulde, Dış İlişkiler Genel Müdürü Mahmut Özdemir de hazır bulundu.

Editör: Ömer Ceylan