TDV Kastamonu Kampüs Kız Öğrenci Yurdu’nda kalan öğrencilerin El Sanatları Atölyesi’nde 2023-2024 eğitim-öğretim döneminde Kastamonu Halk Eğitim Merkezlerinin destekleriyle açılan kurslarda yaptıkları eserler sergilendi.

Kastamonu Saray Hamamı Kültür Sanat Merkezi’nde geçen yıl yurtta kalan Somalili öğrenci Samira Hussein anısına gerçekleştirilen "Geleneğe Vefa-2 Samira" isimli serginin açılışını Vali Meftun Dallı, İl Müftüsü Bekir Derin, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kerem Seven ile yurtta kalan öğrenciler ve davetliler katıldı.

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Kampüs Öğrenci Yurdu Müdürü Mervetül Kübra Kılıç, "Şu anda yurdumuzda 142 öğrencimizle hizmet vermekteyiz. Öğrencilerimizin yurt içerisinde sadece barınma ihtiyacının dışında kişisel gelişimlerini de ön planda tutmaktayız. Bu sebeple Halk Eğitim Merkezlerinin destekleriyle birlikte yurdumuzda resim, ebru, tezhip kursları açtık. Öğrencilerimizin kurslara katılımıyla bu eserleri oluşturduk. Sergi alanımızda bizler için güzel oldu. Sergimiz iki gün boyunca ziyarete açık kalacak. Herkesi sergimize gezmeye bekliyoruz." şeklinde konuştu.

Kastamonu Vakıf Açılış 22

Sergiyi gezerek eserler hakkında bilgiler alan Vali Meftun Dallı, "Türkiye Diyanet Vakfımızın Kastamonu’daki yurdunda kalan öğrencilerimiz Klasik İslam Sanatlarımız ya da bizlerin deyimiyle geleneksel sanatlarımız dediğimiz hüsnü hat başta olmak üzere hat, ebru, tezhip ve resim gibi çeşitli tekniklerde yapılmış eserler bulunuyor. Çalışılmış, kızlarımızda bugün burada bir sergi açmışlar. Sergiyi memnuniyetle bizlerde gezdik. Hakikaten kızlarımız güzel çalışmalar yapmışlar. İnşallah bu yaptıkları çalışmaların ileride çok daha iyi noktalara geleceğini umut ediyoruz." dedi.

Yurtta kalan öğrencilerin eğitim dönemi boyunca yaptıkları ebru, tezhip ve resimlerden oluşan sergi, davetliler tarafından büyük beğeni topladı.

Sergi, iki gün boyunca Saray Hamamı Kültür Sanat Merkezinde ziyaret edilebilecek.