Palandöken İlçe Müftülüğüne bağlı Molla Ali Camii’nde "Hafızlık İcazet Töreni" düzenlendi.

Törene; Vali Mustafa Çiftçi, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Zafer Aynalı, İl Emniyet Müdürü Kadir Yırtar, Palandöken Kaymakamı Uğur Tutkan, Palandöken İlçe Müftüsü Ahmet Gözcü, kurum amirleri, aileler ve davetliler katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, semah gösterisi eşliğinde ilahilerle devam etti.

vali-çiftçi-hafızları-alnından-öptü-22

Hafızların belge töreni öncesinde bir konuşma yapan Vali Mustafa Çiftçi, hafız olmak kadar hafız kalmanın da önemli olduğuna dikkati çekti.

Kur’an-ı Kerim’in inananlar için bir şifa ve rahmet kaynağı olduğunu ifade eden Vali Çiftçi, "Cenabıhak, Hicr Suresinde: 'Kur’an-ı biz indirdik ve elbette  O’nu muhafaza edecek olan da biziz' diye buyurmuş ve bunu va’detmiştir. Bunun bir sonucu olarak, Kur’an-ı Kerim Hz. Osman zamanında mushaf haline getirilmiş ve yazılı halde elden ele, nesilden nesile hiç değişikliğe uğramadan günümüze kadar intikal etmiştir. Diğer taraftan da genç hafız kardeşlerimizde olduğu gibi, hafızlık müessesesi kanalıyla, ezberlenmek suretiyle, kıyamete kadar asliyetini hafızalarda muhafaza edecektir." dedi.

vali-çiftçi-hafızları-alnından-öptü-33

Vali Çiftçi, "Kur’an-ı Kerim aynı zamanda gönüller için bir şifa ve rahmet kaynağıdır. Kur’an-ı Kerim’i günde yarım saat, bir saat okuduğunuz zaman, içinizdeki bütün kederi, sıkıntıyı, stresi ve manevi problemleri rehabilite ediyor, gönülleri huzura kavuşturuyor. Tıpkı Necip Fazıl Kısakürek Üstadımızın ifade ettiği gibi 'Hasta olsam ilacım, çorbam, sütüm o kitap/Suda mantarım, gökte paraşütüm o kitap." ifadelerini kaydetti.

- "Madem ki hafız oldunuz, hafız kalmak için de çaba gösterin"

Genç hafızlara tavsiye bulunan Vali Çiftçi, "Genç kardeşlerime de günlük olarak ezberlerini tazelemelerini tavsiye ediyorum, madem ki hafız oldunuz, hafız kalmak için de çaba gösteriniz. Hayatın her döneminde Cenab-ı Hakk’ın bu kutsal emanetine sahip çıkmanızı tavsiye ediyorum. Hafız-ı Kur’an olanın, muhafızı Hz. Allah olur. Tekrar genç hafızlarımızı ve Erzurum genelinde hafızlığını bitirmiş bütün kardeşlerimizi, emek veren fedakar hocalarımızı  ve hafızlarımızın değerli ailelerini tebrik ediyorum." diye konuştu.

vali-çiftçi-hafızları-alnından-öptü-44

Konuşmaların ardından Vali Çiftçi, genç hafızları alınlarından öperek onları kutladı, ardından belge ve hediyelerini takdim etti.