Tirebolu İlçe Müftülüğüne bağlı Düzköy Mevlana Yatılı Erkek Kur’an Kursu ile Merkez Kız Yatılı Kur’an Kurslarında hafızlık eğitimini tamamlayan 23 öğrenci için "İcazet Merasimi" düzenlendi.

Tirebolu Şehit Yunus Yılmaz İmam Hatip Lisesi Spor Salonu'nda düzenlenen merasim, Keşap Baytemür Camii İmam Hatibi Recep Cazır ve Dokuzkonak Köyü Camii İmam Hatibi Emirhan Coşkun’un Kur’an-ı Kerim tilavetleriyle başladı.

20230619TIREBOLUMERASIM02

Programın açış konuşmasını yapan Tirebolu İlçe Müftüsü İdris Başkıran, "Hafızlarımızın yetişmesinde emeği geçen başta idarecilerimiz olmak üzere Kur’an kursu yönetici ve öğreticilerine, değerli velilerimize, öğrencilerimize canı gönülden teşekkür ediyorum, kendilerini tebrik ediyorum. Bizleri yalnız bırakmayarak merasime teşrif eden değerli katılımcılara da şükranlarımı sunuyorum." dedi.

Sonrasında kürsüye gelen Diyanet İşleri Başkanlığı Müftüsü Muhittin Oral ise hafızlığın büyük bir lütuf olduğunu belirterek, Kur’an-ı Kerim’i okuma ve anlama çabalarının hayatın her safhasına taşınması gerektiğini vurguladı.

20230619TIREBOLUMERASIM06

- "Kur’an-ı Kerim hayat rehberidir"

Hafızların toplumun ihtiyaç duyduğu manevi rehberler olmak için büyük bir özveri göstermesi gerektiğini ifade eden Müftü Oral, "Kur’an-ı Kerim öğrenimi, onu en güzel şekilde okumak, ezberleyerek muhafaza etmek ve çağları aşan evrensel mesajını tüm yönleriyle anlamayı, yaşamayı ve en doğru şekilde insanlara aktarmayı da kapsayan geniş bir alandır. Kur’an-ı Kerim kendini muhafaza edenleri koruyarak her zaman karanlıklardan aydınlığa çıkarır. Sizler, Kur’an-ı Kerim’i kalplerinizde taşıyarak, insanlara Kur'an'ın rahmetini ve ışığını ulaştıracak olan gönül elçilerisiniz." diye konuştu.

20230619TIREBOLUMERASIM05

- "İlim yolculuğu, disiplinli bir çalışma ve fedakarlık gerektirir"

Giresun İl Müftü Yardımcısı Fatih Sarıgül de hafızların sabır, azim, ihlas, tevazu ve istikamet üzerine güçlü bir temel inşa etmesi gerektiğini belirterek şöyle konuştu:

"İlim yolculuğunda karşılaşılan zorluklar, aslında bu sürecin birer imtihanıdır. Çünkü ilim, kolay elde edilebilen bir nimet değildir. İlmin başındaki tat acıdır ama sonundaki lezzet baldan tatlıdır. Sonu nimet ve mutluluk yurdu olan bu süreçte, hafızlıklarını tamamlayan tüm öğrencilerimizi, değerli hocalarımızı ve ailelerini tebrik eder, başarılar dilerim. Yüce Allah yar ve yardımcınız olsun."

20230619TIREBOLUMERASIM03

Tirebolu Kaymakamı Dr. Muhammed Lütfi Kotan’ın da selamlama ve tebrik konuşması yaptığı program İl Müftü Yardımcısı Fatih Sarıgül’ün duasının ardından öğrencilere belge ve hediye takdimi ile sona erdi.

20230619TIREBOLUMERASIM04

Programa, Espiye İlçe Müftüsü Osman Gülbe, Yağlıdere İlçe Müftüsü Abdullah Bal, Keşap İlçe Müftüsü Hüseyin İspiroğlu, Güce İlçe Müftüsü Mehmet Ayın, Çanakçı İlçe Müftüsü Yunus Özdamar, şube müdürleri, vaizler, Kur’an kursu öğreticileri, din görevlileri, öğrenciler, aileler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

20230619TIREBOLUMERASIM07

Editör: Giresun Müftülüğü